Sentyabrın 4-də tanınmış jurnalist, Azərbaycan Respublikasının “Tərəqqi” medalı, həmçinin Özbəkistanın jurnalistika sahəsində “Altın qalam” milli mükafatı laureatı, hazırda “Xalq qəzeti”nin Özbəkistan, Qırğızıstan, Tacikistan və Pakistan üzrə xüsusi müxbiri Qulu Kəngərli AMEA Folklor İnstitutunun qonağı olub.
Folklor İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, fil.ü.f.d., dos. Afaq Ramazanova qonağı səmimi qarşılayaraq, institutun fəaliyyəti, inkişaf perspektivləri barədə geniş məlumat verib.
Görüşdə institutun elmi katibi, fil.ü.f.d., dos. Elçin Abbasov, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Əli Şamil, Sənədlərlə iş şöbəsinin müdiri Afaq Mustafayeva, AMEA Folklor İnstitutu Həmkarlar Təşkilatının sədri, fil.ü.f.d., dos. Aynur İbrahimova və bir qrup əməkdaş iştirak edib, türk xalqlarının mədəni irsi mövzusunda maraqlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qulu Kəngərli Daşkənddəki “Renessans press” nəşriyyatında azərbaycan və özbək dillərində işıq üzü görən, Mərkəzi Asiyada yaşayan tanınmış azərbaycanlıların həyatından bəhs edən “Keçmiş unudulmayanda tarixə dönür” adlı kitabını Folklor İnstitutunun kitabxanasına bağışlayıb.
Sonda qonağa institutda nəşr olunan kitablar, elmi jurnallar, disklər hədiyyə olunub və xatirə şəkilləri çəkilib.

A well-known journalist visited the Institute of Folklore
On the 4th of September a well-known journalist, a winner of the medal “Progress” of the Republic of Azerbaijan, as well as the “Golden Pen” national award in the field of journalism of Uzbekistan, currently a special correspondent of the newspaper “People” for Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Pakistan, Gulu Kangarli, was a guest of the Institute of Folklore ANAS.
Deputy director of the Institute of Folklore, PhD, Associate Professor Afag Ramazanova welcomed the guest and gave detailed information about the activities and development prospects of the Institute.
At the meeting PhD, Associate Professor Elchin Abbasov, head of the international relations department Ali Shamil, Afag Mustafayeva, PhD., Associate Professor Aynur Ibrahimova and a group of colleagues participated and interesting ideas were exchanged on the cultural heritage of the Turkic peoples.
Gulu Kangarli donated his book “Past goes back to history when it is not forgotten” to the library of the Institute of Folklore, published in the “Renaissance press” publishing house in Tashkent in Azerbaijani and Uzbek languages, which tells about the life of well-known Azerbaijanis living in Central Asia.
At the end the guest was presented with books, scientific journals, discs published at the Institute and photos were taken.