Folklor İnstitutunun əməkdaşı “Durna teli” verilişində “Koroğlu” dastanından danışıb
İyulun 12-də AMEA Folklor İnstitutunun Folklor və yazılı ədəbiyyat şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aynur İbrahimova Azərbaycan radiosu ilə Türkiyənin TRT 1 – “Türkiyənin səsi” radiosunun birgə layihəsi olan “Durna teli” verilişinin canlı yayımında qonaq olub.
Türk dünyasında yayımlanan bir saatlıq verilişdə “Koroğlu” dastanının dünya eposşünaslığında yeri, variant və versiyaları, eposun toplanması və nəşri məsələləri, eləcə də yazılı ədəbiyyatda davam edən dastan ənənələri müzakirə mövzusu olub.
Əməkdaşımız bildirib ki, Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra mənəvi abidələrə marağın artması, qeyri-maddi irsə münasibətin yeni səviyyəyə qalxması özündə mənəvi dəyərlərin böyük arsenalını qoruyub saxlayan milli eposa elmi diqqətin də yüksəlməsinə səbəb olmuşdur. Bu tendensiyanın bir göstəricisi kimi son illərdə “Koroğlu” mövzusunda müxtəlif səpkili və müxtəlif aspektlərdə çoxsaylı elmi tədqiqatlar ortaya çıxmışdır. Məlum olduğu kimi, qəhrəmanlıq eposu xalqın mənəviyyatının və milli ideologiyasının aynası olduğundan həm eposun özü, həm də onunla bağlı araşdırmaların yönü və məqsədi folklorşünaslıq üçün daim aktual mövzulardan biri olaraq qalır. Bu baxımdan az qala bir əsrlik tarixə malik Azərbaycan koroğluşünaslığının tarixinin, onun dünya eposşünaslığında yeri və mövqeyinin, əldə etdiyi elmi təcrübənin ümumiləşdirilməsi gələcək perspektivlərin müəyyənləşdirilməsi üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Mövzunun aktuallığını şərtləndirən digər bir məsələ də Azərbaycan xalqının qeyri-maddi irsinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması və qorunması ilə bağlı gedən proseslərə yardımçı olacaq daha bir konkret informasiya bazasının yaradılmasıdır.
“Bütün bunlar göstərir ki, Azərbaycan koroğluşünaslığı dünya eposşünaslığının təcrübəsindən istifadə edərək və özü də bu eposşünaslığa layiqli töhfələrini verərək daim inkişaf etmiş və təkmilləşmişdir. Azərbaycan eposşünaslığı böyük bir elmi bazaya sahibdir və onun gələcək perspektivləri özünün yeni-yeni araşdırıcılarını gözləyir”, – deyə A.İbrahimova vurğulayıb.

The employee of the Institute of Folklore made a report about the epic “Koroglu” in the program “Durna teli”
16 July 2024, 11:48 / Important events
On the 12th of Aynur Ibrahimova, the leading researcher of the Department of Folklore and Written Literature of ANAS Institute of Folklore, PhD in Philology, associate professor, was a guest on the live broadcast of the program “Durna teli”, which is a joint project of Azerbaijan Radio and Turkey’s TRT 1 – “Voice of Turkey” radio.
In the one-hour program broadcast in the Turkic world, the place, variants and versions of the epic “Koroglu” in the world epic studies, the issues of collecting and publishing the epic, as well as the continuing traditions of the epic in written literature were discussed.
Our colleague said that after the independence of Azerbaijan, the increase in interest in spiritual monuments and the rise of the attitude to intangible heritage to a new level led to the rise of scientific attention to the national epic, which preserves a large arsenal of spiritual values. As an indicator of this trend, in recent years numerous scientific studies on “Koroglu” have appeared in different styles and in different aspects. As it is known, the heroic epic is a mirror of the people’s spirituality and national ideology, so both the epic itself and the direction and purpose of research related to it remain one of the most relevant topics for folklore studies.
From this point of view, summarizing the history of Azerbaijani choreology with a history of almost a century, its place and position in the world epic-study and the scientific experience gained is also important for determining future perspectives. Another issue that determines the relevance of the topic is the creation of another concrete information base that will assist the ongoing processes related to the recognition and protection of the intangible heritage of the Azerbaijani people at the international level.