Folklor İnstitutunun professoru beynəlxalq simpoziumda məruzə edib
27-29 iyun 2024-cü il tarixlərində Ərzincan Binəli Yıldırım Universitetində Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Ərzincan Valiliyi, Ankara Hacı Bayram Vəli Universiteti və Ərzincan Binəli Yıldırım Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Vəfatının 500-cü ilində Beynəlxalq Türk Xaqanı Şah İsmayıl Xətayi Simpoziumu keçirilib. Üç gün davam edən simpoziuma Türkiyə, Azərbaycan, Özbəkistan, İran, Almaniya və başqa ölkələrdən 70-dən çox elm adamı qatılıb.
Simpoziumda AMEA Folklor İnstitutunun Müasir folklor şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Füzuli Bayat da iştirak edib. O, “Şah İsmayıl Xətayinin şeirlərində qızılbaş irfanı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Simpoziumun Elmi heyətində təmsil olunan alim, həm də bölmə iclaslarından birinə sədrlik edib.

The professor of the Institute of Folklore gave a speech at the international symposium
On the 27th-29th of June in 2024 the International Turkish Khan Shah Ismayil Khatayi Symposium was held at Erzinjan Binali Yildirim University with the joint organization of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey, Erzinjan Governorship, Ankara Haji Bayram Veli University and Erzinjan Binali Yildirim University. More than 70 scientists from Turkey, Azerbaijan, Uzbekistan, Iran, Germany and other countries participated in the three-day symposium.
Head of the Department of Modern Folklore of ANAS Folklore Institute, Doctor of Philology, Professor Fuzuli Bayat also participated in the symposium. He made a report on the theme “The theme “Kizilbash” in the poems by Shah Ismayil Khatayi”. The scientist represented in the Scientific Committee of the Symposium also was a head of one of the section meetings.