Folklor İnstitutunun Elmi şurasında 2024-cü ilin I yarısı üzrə elmi-tədqiqat və elmi-təşkilat fəaliyyəti barədə hesabat dinlənilib
27 iyun 2024-cü il tarixində AMEA Folklor İnstitutu Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İclasda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədxanlı da iştirak edib. İclası giriş sözü ilə açan institutun direktoru vəzifəsini icra edən, fil.ü.f.d., dos. Afaq Ramazanova gündəlikdəki əsas məsələnin Folklor İnstitutunun 2024-cü ilin I yarısı üzrə elmi-tədqiqat və elmi-təşkilat fəaliyyəti barədə hesabat olduğunu bildirib. O vurğulayıb ki, 2024-cü ildə AMEA Folklor İnstitutu bir neçə istiqamətdə fəaliyyət göstərərək, qeyri-maddi mədəni irsin toplanması, nəşri və tədqiqi, eləcə də elmi təşkilatçılıq, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi və s. sahələrdə uğurlar əldə edib.
Sonra A.Ramazanova elmi müəssisənin 2024-cü ilin I yarısı üzrə elmi-tədqiqat və elmi-təşkilat fəaliyyəti barədə hesabatını iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Hesabat Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarının, Nazirlər Kabinetinin qərarları və Dövlət proqramlarının icrası, elmi-tədqiqat planları, xarici əlaqələr, elmi tədbirlər, xaricdə keçirilən beynəlxalq tədbirlərdə iştirak, AMEA-nın müvafiq qərar və sərəncamlarının icrası, elektron elmin vəziyyəti, kadr hazırlığı, sosial fəaliyyət, nəşrlər, təltif və mükafatlarla bağlı məsələləri əhatə edib.
Qeyd olunub ki, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə əlaqədar fil.ü.f.d., dos. Afaq Ramazanovanın “Folklordan görünən Şuşa” seriyasından ikinci kitabı çapa hazırlanıb.
Cari ilin I yarısında institutun təşkilatçılığı ilə 1 beynəlxalq konfrans, 1 respublika elmi konfransı, 1 elmi seminar, 1 dəyirmi masa, 4 anım tədbiri, 5 təqdimat mərasimi keçirilib.
Folklor İnstitutunun əməkdaşları Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Rusiya, Moldova, İsveçrə və başqa ölkələrdə keçirilən beynəlxalq elmi konfrans və simpoziumlarda məruzələrlə çıxış ediblər.
2024-cü ilin I yarısında elmi müəssisədə “Azərbaycan xalq yaradıcılığının qaynaqları, təşəkkülü, inkişaf qanunauyğunluqları və əlaqələri” istiqamətində 4 problem, 9 mövzu, 68 iş əsasında tədqiqatlar aparılıb. Bildirilib ki, cari ildə 53 iş tamamlanacaq.
İnstitutun bir əməkdaşı elmlər doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb, iki nəfərə isə dosent elmi adı verilib.
Yarım il ərzində institut Elmi şurasının 5 iclası keçirilib. Bu iclaslarda 30-a yaxın məsələ müzakirə olunub.
Hesabat dinlənildikdən sonra Şura üzvlərindən institutun Mifologiya şöbəsinin müdiri, fil.e.d., prof. Seyfəddin Rzasoy, Dədə Qorqud şöbəsinin müdiri, fil.e.d., prof. Ramazan Qafarlı, Türk xalqları folkloru şöbəsinin müdiri, fil.e.d., prof. Əfzələddin Əsgər çıxış edərək cari ilin I yarısı üzrə olan hesabatı qənaətbəxş hesab edib, təmsil etdikləri şöbələrin fəaliyyət istiqamətləri, görüləcək işlər barədə məlumat veriblər.
Daha sonra iclasda müşahidəçi qismində iştirak edən AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi katibi, fil.ü.f.d. Arzu Məmmədxanlı Folklor İnstitutunun 2024-cü ilin I yarısı üzrə elmi-tədqiqat və elmi-təşkilat fəaliyyəti barədə hesabatını yüksək dəyərləndirib.
İnstitutun 2024-cü ilin I yarısı üzrə elmi-tədqiqat və elmi-təşkilat fəaliyyəti barədə hesabatı qənaətbəxş sayılaraq yekdilliklə qəbul olunub.

The scientific council of the Institute of Folklore heard the report on the scientific-research and scientific-organizational activities for the first half of 2024
27 June 2024, 15:56 / Conferences, assemblies
On the 27th of June in 2024 the next meeting of the Scientific Council of Institute of Folklore of ANAS was held. Arzu Mammadkhanli, scientific secretary of the Department of Humanities of the Azerbaijan National Academy of Sciences, doctor of philosophy in philology, also participated in the meeting. Deputy director of the Institute, PhD, associate professor Afag Ramazanova said that the main issue on the agenda is the report on the scientific-research and scientific-organizational activities of the Institute of Folklore for the first half of 2024. Then she mentioned that in 2024, the Institute of Folklore of ANAS operated in several directions, collecting, publishing and researching intangible cultural heritage, as well as achieved success in the fields of scientific organization, expansion of international relations and so on.
Then A.Ramazanova brought to the attention of the participants of the meeting the report on the research and scientific-organizational activities of the scientific institution for the first half of 2024. The report covered issues related to the implementation of decrees and orders of the president of the Republic of Azerbaijan, decisions of the Cabinet of Ministers and state programs, research plans, foreign relations, scientific events, participation in international events held abroad, implementation of relevant decisions and orders of ANAS, the state of electron-science, staff training, social activities, publications, awards and prizes.
It was noted that “In connection with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on measures to declare the city of Shusha the “Cultural capital of the Islamic world” for 2024, PhD, associate professor Afag Ramazanova’s second book from the series “Shusha seen from the folklore” has been prepared for publication.
In the first half of the current year the Institute organized 1 International Conference, 1 Republican scientific conference, 1 scientific seminar, 1 Round Table, 4 commemorative events, 5 presentation ceremonies.
Employees of the Institute of Folklore made presentations at international scientific conferences and symposiums held in Turkey, Uzbekistan, Kazakhstan, Russia, Moldova, Switzerland and other countries.
In the first half of 2024 the research was carried out in the scientific institution on the basis of 4 problems, 9 topics, 68 works in the direction of “Sources, formation, patterns of development and relations of Azerbaijani folklore”. It was noted that 53 works will be completed in the current year.
One employee of the institute was awarded the degree of Doctor of Sciences and two people were awarded the title of associate professor.
Then the scientific secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, PhD Arzu Mammadkhanli highly appreciated the report of the Institute of Folklore on scientific-research and scientific-organizational activities for the first half of 2024.
The report of the Institute on scientific research and scientific-organizational activities for the first half of 2024 was recognized as satisfactory and adopted unanimously.