Folklor İnstitutunda 26 İyun –Silahlı Qüvvələr Günü münasibətilə tədbir keçirilib
25 iyun 2024-cü il tarixində AMEA Folklor İnstitutunda 26 İyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. İnstitutun Qadınlar Təşkilatının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirə qonaq qismində I Qarabağ müharibəsi iştirakçısı Kamran Xəlilov da dəvət olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə Qadınlar Təşkilatının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xəyalə Ağayeva açıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusunun müstəqillik tariximizə yazdığı şanlı Zəfərlə dünyaya sübut olundu ki, 106 illik şərəfli tarixə sahib olan bu Ordu üzərinə düşən istənilən missiyanı layiqincə yerinə yetirməyə qadirdir.
Sonra Folklor İnstitutunun Təhsil şöbəsinin baş mütəxəssisi Sevinc Hüseynovanın “Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin sələfləri Qorçular” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzədə bildirilib ki, “əsas vəzifəsi antiterror, antipartizan, xüsusi kəşfiyyat, birbaşa əməliyyat, qeyri-ənənəvi müharibə və s. olan Azərbaycan Xüsusi Təyinatlı Qüvvələri 30 aprel 1999-cu ildə yaradılıb. Lakin tarixə nəzər salsaq, görərik ki, müxtəlif dövrlərdə mövcud olmuş dövlətlərdə ordunun içindən daha güclü, bacarıqlı, bir sözlə, döyüş taktikası üçün bütün üstün kriteriyalara malik döyüşçülər daim ən ağır döyüş nöqtələrinə göndərilirdi. Səfəvilərin hakimiyyəti dövründə güclü ordu sistemi yaradılaraq, vahid komandanlıq altında birləşdirildi. O dövrün xüsusi təyinatlıları Qorçular hesab edilirdi”. S.Hüseynova tarixi mənbələrə istinad edərək, “Qorçu” sözünün etimologiyasından da bəhs edib.
Daha sonra söz tədbirdə qonaq qismində iştirak edən I Qarabağ müharibəsi iştirakçısı Kamran Xəlilova verilib. O, keçdiyi döyüş yolundan, cəbhə təəssüratlarından söz açıb. K.Xəlilov belə bir tədbirə dəvət olunduğu üçün təşkilatçılara təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra institutun Nəşriyyat şöbəsinin müdiri, I Qarabağ müharibəsi veteranı, ehtiyatda olan polkovnik Mahir Cavadov, Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, I Qarabağ müharibəsi veteranı Şakir Albalıyev çıxış edərək, ordu quruculuğu sahəsində qazanılan uğurlardan, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan oğullarının qəhrəmanlıqlarındən danışıblar.
Sonda Qadınlar Təşkilatının sədri, fil.ü.f.d. Xəyalə Ağayeva tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

The event was held at the Institute of Folklore on the occasion of June 26 - Armed Forces Day
On the 25th of June 25 in 2024 the event dedicated to June 26 - Day of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan was held at the Folklore Institute of ANAS. Kamran Khalilov, a participant in the First Karabakh War, was invited to the event organized by the Women’s Organization of the Institute. The event was opened by Khayala Aghayeva, PhD in Philology, Chairman of the Women’s Organization. He noted that with the glorious Victory of the Azerbaijan Army in the Patriotic War under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, it was proved to the world that this Army, which has a glorious history of 106 years, is capable of fulfilling any mission assigned to it.
Then the report by Sevinj Huseynova, the chief specialist of the Department of Education of the Folklore Institute, was heard on the topic “Predecessors of the Special Forces, the Gorchus”.
Then the speech was given to Kamran Khalilov, a participant of the First Karabakh war, who participated in the event as a guest. He spoke about his war path and his impressions of the front. K.Khalilov thanked the organizers for being invited to such an event.
Later, head of the Institute’s Publishing Department, veteran of the First Karabakh War, retired colonel Mahir Javadov, leading researcher of the Department of Mythology, doctor of philosophy in philology, associate professor, veteran of the First Karabakh War Shakir Albaliyev spoke about the successes achieved in the field of army building, the 44-day Patriotic War They talked about the heroism of the sons of Azerbaijan.
At the end the chairman of the Women’s Organization, PhD Khayala Aghayeva thanked the participants of the event.