29 may 2024-cü il tarixində AMEA Folklor İnstitutu Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İnstitutun direktoru, akademik Muxtar Kazımoğlu-İmanov iclası açaraq, gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
İclasın gündəliyindəki birinci məsələ AMEA Folklor İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi barədə olub. İnstitutun elmi katibi, fil.ü.f.d., dos. Elçin Abbasov sözügedən məsələ ilə bağlı məlumat verib. AMEA Folklor İnstitutu Həmkarlar Təşkilatının yeni sədri, fil.ü.f.d., dos. Aynur İbrahimova, Qərbi Azərbaycan folkloru şöbəsinin müdiri, fil.ü.f.d., dos. Əziz Ələkbərli Elmi şuranın tərkibinə daxil ediliblər.
Sonra gündəlikdəki ikinci məsələ – 2024-cü ilin I yarısı üzrə elmi-tədqiqat və elmi-təşkilat fəaliyyəti barədə hesabatların hazırlanması məsələsi müzakirə olunub. Cari məsələnin həlli üçün institut rəhbərliyi tərəfindən şöbə müdirlərinə tapşırıqlar verilib.
Cari məsələlər sırasında Folklor İnstitutunun böyük elmi işçisi, fil.ü.f.d. Şəbnəm Nizami qızı Məmmədovaya ixtisas üzrə dosent elmi adının verilməsi üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması ilə bağlı məsələyə baxılıb. Gizli səsvermənin nəticələri müsbət hesab edilərək, iddiaçının dosent elmi adı alması üçün qərar verilib.
Eləcə də bir sıra kitabların çapı ilə bağlı məsələyə baxılıb.
Daha sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.f.d., dos. Afaq Ramazanovanın 50 illik yubileyi qeyd edilib. İnstitutun direktoru, akademik Muxtar Kazımoğlu-İmanov yubilyarı təbrik edərkən bildirib ki, A.Ramazanova səmərəli elmi-ictimai fəaliyyəti, idarəçilik bacarığı, üzərinə düşən vəzifəyə məsuliyyətlə yanaşması, həmkarlarına olan səmimi münasibəti ilə kollektivin hörmətini qazanıb.
Yubilyarın elmi yaradıcılığından, yüksək insani keyfiyyətlərindən söz açan institut əməkdaşları da Afaq Ramazanovanı 50 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edib, ona möhkəm cansağlığı, ailə səadəti və uğurlar arzulayıblar.

The next meeting of the Scientific Council of the Institute of Folklore was held
On the 29th of May in 2024 the next meeting of the Scientific Council of the Institute of Folklore ANAS was held. The director of the Institute, academician Mukhtar Kazimoglu-Imanov, opened the meeting and drew attention to the issues on the agenda.
The first item on the agenda of the meeting was about changing the composition of the Scientific Council of the Institute of Folklore ANAS. Scientific secretary of the Institute, PhD., associate professor Elchin Abbasov gave information about the mentioned issue. PhD., associate professor Aynur Ibrahimova and PhD., associate professor Aziz Alakbarli were included in the Scientific Council of the Institute of Folklore.
Then the second issue on the agenda - the issue of preparing reports on scientific-research and scientific-organizational activities for the first half of 2024 was discussed. To solve the current issue the leadership of the institute gave tasks to the heads of departments.
Among the current issues the issue of petitioning, the senior researcher of the Institute of Folklore, PhD Shabnam Nizami gizi Mammadova for the title of associate professor by specialty was considered. The results of the secret voting were considered positive and it was decided that the claimant would receive the title of associate professor. As well as the issue of printing a number of books was discussed.
Then the deputy director of the institute for scientific affairs, PhD., associate professor Afag Ramazanova’s 50th anniversary was celebrated.
The director of the Institute, academician Mukhtar Kazimoglu-Imanov said that Afag Ramazanova got the respect of the team with her effective scientific and social activities, management skills, responsible approach to her duties and sincere attitude towards her colleagues.
Speaking about the jubilee’s scientific creativity and high human qualities, the employees of the Institute sincerely congratulated Afag Ramazanova on her 50th anniversary and wished her good health, family happiness and success.