Folklor İnstitutunda elmin populyarlaşdırılması istiqamətində növbəti mühazirə deyilib
27 may 2024-cü il tarixində Folklor İnstitutunda AMEA-nın müəssisələrində elmin populyarlaşdırılması istiqamətində keçirilən tədbirlər çərçivəsində növbəti mühazirə deyilib. “Eposun səciyyəsi, strukturu və tədqiqi metodları” mövzusunda olan mühazirəni institutun Mərasim folkloru şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, dosent Ağaverdi Xəlil deyib. Alim bildirib ki, eposun milli məlumat daşıyıcısı olaraq əsas səciyyəsi xalqın ideallarını, onun özünəməxsus düşüncə və davranışlarını, mənəvi dəyərlərini təcəssüm etdirməsidir. O, epos termini, özündə mütləq şəkildə mifoloji elementlər daşıyan arxaik epos və orta əsrlər dövründə formalaşaraq sabitləşən, müəyyən dəyərləri ehtiva edən klassik epos barədə məlumat verib. Mühazirədə eposun strukturu, süjet və motivləri, o cümlədən qəhrəmanın möcüzəli doğuluşu, ilk hünər, yetkinlik, magik xüsusiyyətlər, sehrli vasitələrə malik olma və s. motivlərdən bəhs olunub.
Eposun ritualla əlaqəsindən bəhs edən alim qeyd edib ki, “epos ritualın ən geniş simvolik inkişafını əks etdirən bədii nümunə kimi özündə başlanğıcdan gələn sakral dəyərləri qoruyur, onları xalqın ideallarına transformasiya edərək bu yaradıcılıq növünün ideya və məzmununu müəyyənləşdirir. Epos təkcə ritualdan qaynaqlanaraq yaranması ilə səciyyələnmir, o, eyni zamanda ritual şəraitində söylənir. Yəni epos üçün arxaik ritual qaynaq olur, müasir ritual isə söylənmə şəraitini təmin edir”, – deyə alim vurğulayıb.
Mühazirə auditoriya tərəfindən maraqla qarşılanıb, mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb və suallar cavablandırılıb.

The lecture in the direction of popularizing science was held at the Institute of Folklore
On the 27th of May in 2024 the lecture was held at the Institute of Folklore within the framework of the measures to popularize science in ANAS Institutions. The lecture on the theme “Characteristics, structure and research methods of the epic” was made by the head of the Department of Ceremonial Folklore of the Institute, doctor of philology, associate professor Agaverdi Khalil. The scientist said that the main feature of the epic as a carrier of national information is that it embodies the ideals of the people, its unique thoughts, behaviors and spiritual values. He informed about the term epos, the archaic epos, which necessarily carries mythological elements and the classical epos, which was formed and stabilized during the Middle Ages and contains certain values. The lecture includes the structure, plot and motives of the epic, including the miraculous birth of the hero, the first courage, maturity, magical properties, possession of magical means, etc. were mentioned.
Speaking about the connection of the epic with the ritual the scientist noted that “the epic as an artistic example reflecting the broadest symbolic development of the ritual preserves sacral values from the very beginning, transforming them into the ideals of the people and determining the idea and content of this type of activity. The lecture was met with interest by the audience, a wide exchange of views was held on the topic and questions were answered.