Naxçıvan Dövlət Universitetində akademik Muxtar Kazımoğlu-İmanov və akademik Kamal Abdulla ilə görüş keçirilib
Naxçıvan Dövlət Universitetində AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar Kazımoğlu-İmanov və Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, akademik Kamal Abdulla ilə görüş keçirilib
Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru Elbrus İsayev qonaqları universitetdə salamlamaqdan sevinc duyduğunu dilə gətirib. Rektor həm Azərbaycan Dillər Universiteti, həm də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutu ilə birgə əməkdaşlığın mühüm nəticələri barədə məlumat verib. Bildirilib ki, ADU ilə imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən doktorant və magistrantların elmi tədqiqatları, müvafiq elm sahələri üzrə müdafiəyə hazırlaşan hər bir əməkdaşın elmi fəaliyyətinin inkişafında ali təhsil ocağı öz dəstəyini əsirgəmir. Rektor folklorşünaslıq üzrə araşdırmalarda və tədqiqat əsərlərinin ərsəyə gəlməsində Folklor İnstitutunun xüsusi qayğısını qeyd edib. Elbrus İsayev Kamal Abdullanın NDU tələbələri ilə görüşmək istəyini, həmçinin onun da ADU-da tələbələrlə görüşmək arzusunu xüsusilə təqdirəlayiq qiymətləndirib.
Universitetin Tarix-filologiya fakültəsinin dekanı Arif Ağalarovun moderatorluğu ilə keçirilən görüşdə akademiklər Kamal Abdulla və Muxtar Kazımoğlu-İmanov haqqında məlumat verilib. Kamal Abdulla romanlarının dil-üslub və poetik imkanları haqqında danışan dekan vurğulayıb ki, Kamal Abdulla ənənəvi roman anlayışına yeni nəfəs gətirən yazıçıdır və onun romanları müasir Azərbaycan nəsrinin qiymətli əsərləridir.
Ədəbiyyatşünaslıq və folklorşünaslığa aid çoxsaylı dəyərli əsərlərin müəllifi olan Muxtar Kazımoğlu-İmanov haqqında məlumat verən Arif Ağalarov qeyd edib ki, akademikin Azərbaycan nəsrində psixologizm probleminin nəzəri əsaslarının müəyyənləşdirilməsinə, Azərbaycan xalq gülüş mədəniyyəti ilə bağlı elmi konsepsiyanın yaradılmasına, eləcə də folklorşünaslığın bir sıra aktual problemlərinə həsr edilən 10 monoqrafiyası, 200-dən artıq elmi məqaləsi, eləcə də çoxsaylı publisistik yazıları nəşr olunub. Onun Azərbaycan xalq gülüş mədəniyyəti ilə bağlı elmi konsepsiyası humanitar-filoloji elmimizdə böyük rezonans doğurub.
Akademik Kamal Abdulla muxtariyyətin 100-cü ildönümü ərəfəsində NDU-da olmaqdan olduqca məmnun olduğunu ifadə edib. Rektor tələbələri Azərbaycanın ictimai həyatında fəal iştirak etməyə, dövlətçiliyə sadiq ruhda yaşamağa, müasir dünya elminə inteqrasiya olmağa və bütün varlıqları ilə Vətənə, xalqa, layiq vətəndaş kimi öz üzərlərinə düşən vəzifələri yüksək bacarıqla yerinə yetirməyə çağırıb. Kamal Abdulla gəncliyə, gələcəyə inamla baxdığını, Azərbaycanın inkişafında gənclərin rolunun müstəsna əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar Kazımoğlu-İmanov “Kitabi-Dədə Qorqud”un yaranması, strukturu, dil və üslub xüsusiyyətlərindən, eposun nəşr və tədqiq tarixindən söz açıb. Diqqətə çatdırılıb ki, “Dədə Qorqud” oğuz türklərinin dünya mədəniyyəti xəzinəsinə bəxş etdiyi ən möhtəşəm abidələrdən biridir. Heç bir xalqda analoqu tapılmayan elə bir ədəbi əsər nümunəsidir ki, onda türkün milli xarakteri, psixologiyası, adət-ənənələri, dini-fəlsəfi baxışları, əxlaqı, dövlət quruculuğu, qəhrəmanlıq salnaməsi, ailə münasibətləri, şifahi və yazılı dilinin tarixi öz əksini tapır.
Müəllim və tələbələrin suallarını cavablandıran akademiklər universitet Elmi kitabxanasına kitablar hədiyyə ediblər.
Sonda NDU-nun Tələbə teatr studiyasının Kamal Abdullanın “Bir, iki, bizimki” əsəri əsasında hazırladığı tamaşa nümayiş olunub.

Meeting with academician Mukhtar Kazimoglu-Imanov and academician Kamal Abdulla was held at Nakhchivan State University
27 Mai 2024, 17:07 / Conferences, assemblies
A meeting was held at Nakhchivan State University with director of the Institute of Folklore of ANAS, academician Mukhtar Kazimoglu-Imanov and rector of Azerbaijan University of languages, academician Kamal Abdulla. Rector of Nakhchivan State University Elbrus Isayev expressed his joy at welcoming the guests to the university. The Rector informed about the important results of joint cooperation with the Azerbaijan University of Languages and the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The rector noted the special concern of the Institute of Folklore in folklore studies and in the creation of research works.
Arif Agalarov, who gave information about Mukhtar Kazımoglu-Imanov, the author of numerous valuable works related to literary studies and folklore studies, noted that the academician’s work was dedicated to the determination of the theoretical foundations of the problem of psychologism in Azerbaijani prose, the creation of a scientific concept related to the Azerbaijani folk culture of laughter, as well as a number of topical problems of folklore studies. 10 monographs, more than 200 scientific articles, as well as numerous journalistic articles have been published. His scientific concept of Azerbaijani folk culture of laughter has caused great resonance in our humanitarian and philological science.
Academician Mukhtar Kazımoglu-Imanov, director of ANAS Institute of Folklore, spoke about the creation, structure, language and stylistic features of “The Book of Dede Gorgud”, as well as the history of publication and research of the epic. It was brought to attention that “Dede Gorgud” is one of the most magnificent monuments that the Oghuz Turks gave to the world cultural treasure. It is an example of a literary work that cannot be found in any nation, which reflects the national character, psychology, traditions, religious-philosophical views, morality, state-building, heroic chronicles, family relations and the history of the oral and written language of the Turks.
At the end academicians, who answered the questions of teachers and students, presented books to the scientific library of the university.