Folklor İnstitutunun alimləri “Ozan-aşıq mədəniyyəti: tarixi köklər, müasir yanaşmalar və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi simpoziumda iştirak ediblər
23-24 may 2024-cü il tarixlərində Xəzər Universitetində bu universitetin Dillər və ədəbiyyatlar və Musiqi və incəsənət departamentləri, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), UNESCO Türkiyə Nümayəndəliyi, Ankara Hacı Bayram Vəli Universiteti və Qazaxıstanın Əhməd Yəsəvi Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Ozan-aşıq mədəniyyəti: tarixi köklər, müasir yanaşmalar və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi simpozium keçirilib. Simpoziumda dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alim və tədqiqatçıların məruzələri dinlənilib, türk xalqlarının ortaq mədəniyyətindən, ozan-aşıq sənətinin tarixindən və keçdiyi təşəkkül yolundan bəhs edilərək gələcək perspektivlər müzakirə olunub.
Simpoziumda AMEA Folklor İnstitutunun Müasir folklor şöbəsinin müdiri, fil.e.d., prof. Füzuli Bayat “Media çağının aşığı və ya neo-aşıq”, Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Əli Şamil “Azərbaycan Qaşqay şairi Məzunun şeirinin dili”, Aşıq yaradıcılığı şöbəsinin baş elmi işçisi, fil.e.d., prof. Ramil Əliyev “Abbas və Gülgəz” dastanında degenerativ zaman və məkan”, həmin şöbənin böyük elmi işçisi Sahibə Paşayeva “Sədnik Pirsultanlı yaradıcılığında ozan-aşıq mədəniyyətinin tarixi köklərinin təsviri”, Dədə Qorqud şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Aynurə Səfərova “Qurbani” dastanına dair bəzi qeydlər”, Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. İlhamə Qəsəbova “Qopuz törəməli simli saz alətləri”, Folklor və yazılı ədəbiyyat şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Aynur İbrahimova “Aşıq Azaflı irsi mədəni irsimizin mühüm tərkib hissəsi kimi”, Cənubi Azərbaycan folkloru şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d. Qiymət Məhərrəmli “Aşıq Alı divanilərində irfani düşüncə”, Müasir folklor şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Aynur Cəlilova “Aşıq sənətində ov ənənələri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzələr konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

International scientific symposium on the theme “Ozan-ashiq culture: historical roots, modern approaches and perspectives”
24 Mai 2024, 19:00 / Conferences, assemblies
On the 23rd-24th of May in 2024 the Departments of Languages and Literatures, Music and Art of Khazar University, the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), the UNESCO Turkey Delegation, Ankara Haji Bayram Veli University and Ahmad Yasavi University of Kazakhstan jointly organized the international scientific symposium on the topic “Ozan-ashiq culture: historical roots, modern approaches and perspectives”. At the symposium the reports by the scientists and researchers from different countries of the world were heard, the common culture of the Turkic peoples, the history of the art of ozan-ashiq and the path of its formation, the future goals were discussed.
The reports such as “Ashiq of the Media age or neo-ashiq” by Professor Fuzuli Bayat, “The language of the poems by Azerbaijan Gashgay poet Mazun” by Ali Shamil, “Degenerative time and space in the epic “Abbas and Gulgaz” by professor Ramil Aliyev, “Description of historical roots of ozan-ashiq culture in Sadnik Pirsultanli’s activity” by Sahiba Pashayeva, “Some notes about the epos “Gurbani” by PhD, associate professor Aynura Safarova, “String instruments derived from gopuz” by PhD, associate professor Ilhama Gasabova, “Ashiq Azafli’s heritage as an important part of our cultural heritage” by PhD, associate professor Aynur Ibrahimova, “Mystical thinking in Ashıg Ali’s works” by PhD Giymat Maharramli, “Hunting traditions in the art of ashiq” by by PhD, associate professor Aynur Jalilova were made. The reports were listened with interest by the conference participants.