“Heydər Əliyev və Azərbaycan mərasim mədəniyyəti” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
Mayın 3-də Azərbaycanda Atatürk Mərkəzində AMEA Folklor İnstitutunun Elmi şurasının qərarı ilə institutun Mərasim folkloru şöbəsinin müdiri, fil.e.d., dos. Ağaverdi Xəlil və həmin şöbənin baş elmi işçisi, fil.e.d., dos. Nubar Həkimovanın həmmüəllifliyi ilə nəşr olunan “Heydər Əliyev və Azərbaycan mərasim mədəniyyəti” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktor müavini Osman Musayev iştirakçıları salamlayaraq kitab haqqında məlumat verib.
Sonra Ərzincan Binali Yıldırım Universitetinin professoru Ali Kafkasyalı çıxış edərək, tədbirin əhəmiyyətindən söz açıb, təqdimat mərasimində iştirak etdiyi üçün şad olduğunu bildirib.
AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, siy.e.ü.f.d, dos. Sənan Həsənov, AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun əməkdaşı, fəl.ü.f.d., dos. Şölət Zeynalov Ulu Öndərin mədəniyyətimizə verdiyi töhfələrdən bəhs edib, xüsusilə Heydər Əliyev və andiçmə mərasiminin böyük önəm daşıdığını diqqətə çatdırıblar.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının Heydər Əliyev və Azərbaycan dövlətçiliyi şöbəsinin müdiri Günel Bağırova-Hüseynova gələcəkdə kitabın dünya dillərinə tərcümə olunaraq xarici dövlət kitabxanalarına göndərilməsinin böyük əhəmiyyət kəsb edəcəyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Mədəniyyət komitəsinin eksperti, nasir, publisist Əkbər Qoşalı, AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Terminologiya şöbəsinin müdiri, fil.e.d., prof. Sayalı Sadıqova, şair, publisist Rafael İncəyurd, Folklor İnstitutunun əməkdaşları – fil.e.d., dos. Leyla Məmmədova, fil.ü.f.d., dos. İlhamə Qəsəbova, fil.ü.f.d., dos. Atəş Əhmədli, fil.ü.f.d. Nizami Adışirinov, fil.ü.f.d., dos. Səfa Qarayev, fil.ü.f.d., dos. Hikmət Quliyev və fil.ü.f.d., dos. Zümrüd Mənsimova çıxış edərək, kitab haqqında fikirlərini bölüşüb, Heydər Əliyevin folklorumuza göstərdiyi diqqətdən bəhs edib, tədbirin Ulu Öndərin doğum gününə sayılı günlər qaldığı zamanda keçirilməsinin təqdirəlayiq olduğunu bildiriblər.
Sonda müəlliflər AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar Kazımoğlu-İmanov başda olmaqla, kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi olan hər kəsə, tədbirin təşkil olunmasına görə Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru, akademik Nizami Cəfərova və tədbirin bütün iştirakçılarına minnətdarlıqlarını bildiriblər.

The presentation of the book “Heydar Aliyev and Azerbaijani ceremonial culture” was held
On the 3rd of May the presentation ceremony of the book “Heydar Aliyev and Azerbaijani Ceremonial Culture” was held at the Atatürk Center in Azerbaijan by the decision of the Scientific Council of ANAS Folklore Institute, which was co-authored by the head of the Ceremonial Folklore Department of the Institute, Doctor of Sciences on Philology Agaverdi Khalil and the senior researcher of that department, Doctor of Sciences on Philology Nubar Hakimova.
Osman Musayev, deputy director of the Ataturk Center in Azerbaijan, who opened the event with an introduction, welcomed the participants and gave information about the book.
Then, professor of Erzinjan Binali Yıldırım University Ali Kafkasyalı made a speech, spoke about the importance of the event and said that he was happy to participate in the presentation ceremony.
Chairman of ANAS Free Trade Union, Associate professor Sanan Hasanov, employee of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, Ph.D., Associate professor Sholet Zeynalov talked about the Great Leader’s contributions to our culture and especially Heydar Aliyev and the ceremonies were of great importance.
Speaking at the event, Head of the Department of Heydar Aliyev and Azerbaijani Statehood Central Scientific Library of ANAS Gunel Bagirova-Huseinova, mentioned that it would be of great importance to translate the book into the world languages and send them to foreign state libraries in the future.
Some researchers such as Akbar Goshaly, the expert of the Culture Committee of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Professor Sayalı Sadigova, PhD Rafael Injeyurd, Doctor of Sciences Leyla Mammadova, PhD Ilhama Gasabova, PhD Atesh Ahmadli, PhD Nizami Adishirinov, PhD Safa Garayev, PhD Hikmet Guliyev and PhD Zumrud Mansimova made speeches about the book, talked about Heydar Aliyev’s attention to our folklore and said that it was admirable that the event was held a few days before the Great Leader’s birthday.
In the end the authors expressed their gratitude to everyone who contributed to the creation of the book, including director of ANAS Folklore Institute, Academician Mukhtar Kazimoglu-Imanov, director of the Ataturk Center in Azerbaijan, academician Nizami Jafarov and all the participants of the event.