“Məhəmməd Füzuli və Şərq folkloru” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
Aprelin 19-da AMEA-nın Əsas binasında Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunan “Məhəmməd Füzuli və Şərq folkloru” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbirdə İraq Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin müdiri, İraq-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Dr. Mutaz Muhyi Əbdülhəmid, İraq Mədəniyyət Nazirliyi Türkman Kültür Mərkəzinin sədri, “Türkman kültürü” jurnalının baş redaktoru Dr. Sabah Abdullah Kərküklü, eləcə də Özbəkistanın ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, Ədəbiyyat, Folklor və Dilçilik institutlarının əməkdaşları iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq Akademiyada müxtəlif ölkə nümayəndələrinin iştirakı ilə böyük Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunan silsilə tədbirlərin təşkil olunduğunu söyləyib. O, Prezident İlham Əliyevin fevralın 14-də Milli Məclisdə keçirilən andiçmə mərasimindəki nitqi zamanı Türk dünyası ilə əlaqələri Azərbaycan cəmiyyəti üçün prioritet istiqamət kimi bəyan etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan üçün əsas hədəflərdən biri Prezidentin “öz ailəmiz” adlandırdığı Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi və müttəfiqlik əlaqələrinin gücləndirilməsidir.
Akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Türk dövlətləri arasında əlaqələrin bütün sahələrdə intensiv xarakter aldığını və dövrün tələblərinə, baş verən proseslərə uyğun olaraq sürətlə inkişaf etdiyini bildirib. Əlavə edib ki, Azərbaycan həmişə Türk dünyasının sıx birləşməsinə öz töhfəsini verib və bundan sonra da türk dövlətlərinin birliyi amallarına sadiq qalacaq.
“Ölkəmiz Azərbaycanın öz suverenliyini bərpa etməsi artıq tariximizdə yeni mərhələnin başlanğıcıdır”, – deyən AMEA rəhbəri qarşımızda yeni, ciddi çağırışların dayandığını söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bugünkü konfransın Məhəmməd Füzulini yeni nəsillərə azərbaycançılıq mövqeyindən çatdırmaq, şairin yaradıcılığını daha dərindən şərh etmək və dünyaya tanıtmaq baxımından elmi əhəmiyyətini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda “Məhəmməd Füzuli və Şərq folkloru” mövzusunda keçirilən tədbirin şairin bənzərsiz əsərlərinin daha geniş miqyasda tədqiqinə imkanlar yaradacağına, Məhəmməd Füzuli ilə bağlı yeni araşdırmaların meydana çıxacağına, onun şəxsiyyətinin miqyasının yaratdığı imkanlar səviyyəsində Türk dünyası ilə, qardaş türkman və iraq xalqları ilə elmi əlaqələrin genişlənməsinə xidmət edəcəyinə inamını ifadə edib.
Daha sonra AMEA Folklor İnstitutunun direktoru akademik Muxtar Kazımoğlu-İmanov görkəmli Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin ədəbiyyatımızdakı müstəsna yerindən danışıb, tədbirin ölkə başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamına əsasən keçirildiyini diqqətə çatdırıb. O, sözügedən Sərəncamın Füzuli yaradıcılığını folklor müstəvisində yenidən nəzərdən keçirməyə, ədibin irsini elmi-nəzəri baxımdan yenidən araşdırmağa imkan verdiyini bildirib.
Məhəmməd Füzulinin dünya və Şərq ədəbiyyatı qarşısında tarixi xidmətlərindən danışan alim onun Azərbaycan ədəbi dilini əlçatmaz zirvəyə çatdırdığını və bu işi xalq dilinin əsasında gördüyünü vurğulayıb. Qeyd edib ki, Füzuli yaradıcılığında Azərbaycan türkcəsinin bütün qayda-qanunları, eləcə də ideallaşmış ifadələr sistemi qabarıq şəkildə özünü göstərir və bu, ədibin üslubuna əhəmiyyətli təsir edir.
Akademik Muxtar İmanov Füzulinin “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı ilə səsləşən misralarından nümunələr səsləndirərək, burada eyni üslubi yanaşmanın mövcud olduğunu və bu yanaşmanın təkcə dil səviyyəsində deyil, daha da genişlənərək bayatı, əfsanə, rəvayət, nağıl və dastan poetikası səviyyəsində özünü göstərdiyini bildirib.
İnstitut direktoru böyük söz ustadı Məhəmməd Füzulinin bayatı poetikası, ədəbi estetikası, aşiqanə qəzəlləri, sufizmlə əlaqəsi və eşq fəlsəfəsindən bəhs edib, ədibin dünya miqyasında romantik sənətin böyük nümayəndəsi olduğunu qeyd edib.
Sonra fil.e.d., prof. Füzuli Bayat “Füzuli yaradıcılığında Orta Şərq və İslam mifləri”, Dr. Sabah Abdullah Kərküklü “Füzuli və İraq-türkman folkloru”, fil.e.d., dos. Sərxan Xavəri “Məhəmməd Füzuli: zamanın poetik “stop kadr” anı”, Özbəkistanın Ürgənc Dövlət Universitetinin professoru Nəsibə Sabirova “Füzuli və folklor” və fil.e.d., prof. Ataəmi Mirzəyev “Füzuli yaradıcılığında folklor nümunələrindən istifadənin təzahür formaları” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfrans öz işini üz-üzə və onlayn formatda keçirilən bölmə iclaslarında davam etdirib. Bölmə iclaslarında Məhəmməd Füzulinin zəngin bədii yaradıcılığında folklor qaynaqlarının, milli-mənəvi dəyərlərin araşdırılmasını əhatə edən müxtəlif məruzələr dinlənilib, geniş müzakirələr aparılıb.

Republican scientific conference on the theme “Mahammad Fuzuli and Eastern folklore”
On the 19th of April, a national scientific conference dedicated to the 530th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli was held in the main building of ANAS under the organization of the Institute of Folklore.
At the event the director of the Iraq Strategic Research Center, the chairman of the Iraq-Azerbaijan Friendship Society, Dr. Mutaz Muhyi Abdulhamid, chairman of the Turkmen Culture Center of the Ministry of Culture of Iraq, editor-in-chief of the journal “Turkman Culture” Sabah Abdullah Kirkuklu, as well as representatives of higher education institutions of Uzbekistan, employees of the Institutes of Literature, Folklore and Linguistics participated.
Academician Isa Habibbeyli, the President of ANAS, opened the conference with his opening speech and said that a series of events dedicated to the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli was organized at the Academy with the participation of representatives of different countries. He mentioned that President Ilham Aliyev, during his speech at the ceremony held in the Milli Majlis on February 14, declared relations with the Turkic world as a priority direction for the Azerbaijani society. He noted that one of the main goals for Azerbaijan is the deepening of integration and strengthening of alliance relations within the framework of the Organization of Turkic States, which the President calls “our family”.
At the end of the speech of the head of ANAS, he said that the event on “Mahammed Fuzuli and Eastern Folklore” create opportunities for the study of the unique works of the poet on a wider scale, new researches about Mahammad Fuzuli would appear, scientific cooperation with the Turkic world, brotherly Turkmen and Iraqi peoples at the level of opportunities created by the scale of the personality.
Later, Academician Mukhtar Kazymoglu-Imanov, director of ANAS Folklore Institute, spoke about the outstanding place of the outstanding Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli in our literature and pointed out that the event was held in accordance with the Decree of the head of the country “On the celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli” dated January 25, 2024. He mentioned that the above-mentioned Decree allows re-examining Fuzuli’s activity on the folklore level, to re-examine the writer’s legacy from a scientific-theoretical point of view.
Talking about the historical services of Mahammad Fuzuli to the world and Eastern literature, the scientist emphasized that he brought the literary language of Azerbaijan to an unattainable peak and did this work on the basis of the national language. He noted that all rules of Azerbaijani Turkish, as well as the system of idealized expressions, are prominent in Fuzuli’s work and this has a significant impact on the writer’s style.
Academician Mukhtar Imanov recited examples of Fuzuli’s verses echoing with the epic “The Book of Dede Gorgud” and said that the same stylistic approach exists here and that this approach is not only at the level of language, but also at the level of stale, legend, narrative, fairy tale and epic poetics.
Then the reports such as “Middle Eastern and Islamic myths in Fuzuli’s work” by Professor Fuzuli Bayat, “Fuzuli and Iraqi-Turkmen folklore” by Dr. Sabah Abdullah Kirkukü, “Mahammed Fuzuli: the poetic “stop shot” moment of time” by Sarkhan Khavari, “Fuzuli and folklore” by Professor of Urgenj State University of Uzbekistan Nasiba Sabirova and “Manifestations of using folklore examples in Fuzuli activity” by Professor Ataami Mirzayev were listened at.
The conference continued its work in face-to-face and online format sessions. Various reports covering the research of folklore sources and national-spiritual values in the rich artistic activity of Mahammad Fuzuli were heard and extensive discussions were held at the department meetings.