17 aprel 2024-cü il tarixində türkiyəli və kərküklü alimlər AMEA Folklor İnstitutunun qonağı olublar. Görüşdə Türkiyədə fəaliyyət göstərən Dünya Söz Akademiyasının İdarə Heyətinin sədri, professor Hayrettin İvgin, İraq Mədəniyyət Nazirliyi Türkman Kültür Mərkəzinin sədri Dr. Sabah Abdullah Kərküklü, İraq-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Dr. Mutaz Əbdülhəmid və “Şəfəq” jurnalının baş redaktoru, şair Qardaş Əlişoğlu iştirak ediblər. Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar Kazımoğlu-İmanov qonaqları səmimi qarşılayaraq institutun fəaliyyəti, inkişaf perspektivləri və s. haqqında məlumat verib. Qarşılıqlı fikir mübadiləsi əsasında keçən görüşdə müasir elmin aktual problemləri ilə bağlı maraqlı söhbət aparılıb. İstər Türkiyə, istərsə də İraqla ədəbi-mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi, İraq-türkman folklorunun öyrənilməsi istiqamətində fəaliyyətlərin təşkili və qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Görüşdə Folklor İnstitutunun Klassik folklor şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rza Xəlilov, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Əli Şamil, Türk xalqları folkloru şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səkinə Qaybalıyeva və İctimaiyyətlə əlaqələr üzrə məsul şəxs, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Gülnar Osmanova da iştirak ediblər.
Sonda qonaqlara institutda nəşr olunan kitablar, elmi jurnallar, disklər hədiyyə olunub və xatirə şəkilləri çəkilib.

Turkish and Kirkuk scientists were guests of the Institute of Folklore
On the 17th of April in 2024 the scientists from Turkey and Kirkuk were guests at the Institute of Folklore ANAS.  At the meeting the chairman of the Board of the World Speech Academy operating in Turkey, Professor Hayrettin Ivgin, the chairman of the Turkmen Culture Center of the Ministry of Culture of Iraq Dr. Sabah Abdullah Kirkuklu, chairman of the Iraq-Azerbaijan Friendship Society Dr. Mutaz Abdulhamid and the editor-in-chief of the journal “Shafaq”, poet Kardash Alishoglu participated. Director of the Institute of Folklore, Academician Mukhtar Kazımoglu-Imanov warmly welcomed the guests and explained the activities of the institute, development prospects and gave information in details. At the meeting based on mutual exchange of views, an interesting conversation was held about the current problems of modern science.
The issues of expanding literary and cultural relations with both Turkey and Iraq, organizing activities in the direction of studying Iraqi-Turkmen folklore and mutual cooperation were discussed. At the meeting, head of the department of Classical folklore of the Institute of Folklore, PhD in Philology, Associate Professor Rza Khalilov, head of the department of International relations Ali Shamil, PhD, associate professor Sakina Gaibaliyeva and PhD Gulnar Osmanova also participated.
At the end, the guests were presented with books, scientific journals, CDs published in the Institute and commemorative photos were taken.