15-16 aprel 2024-cü il tarixlərində AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Özbək və Azərbaycan filologiyasının aktual məsələləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycan və Özbəkistanın dərin tarixi köklərə, ortaq milli-mədəni və mənəvi dəyərlərə, zəngin adət-ənənələrə mənsub dövlətlər olduğunu bildirib. Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələrinin yeni müstəvidə, müasir dövrün çağırışlarına uyğun inkişaf etdiyini deyən AMEA rəhbəri iki ölkə arasındakı əlaqələrin son illərdə Prezident İlham Əliyevin və Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin sıx dostluq və qardaşlıq münasibətləri sayəsində keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələr hazırda Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində daha sürətlə inkişaf etməkdədir.
Akademiya ilə Özbəkistanın elmi qurumları arasında əlaqələrin son illər daha da inkişaf etdiyini deyən AMEA rəhbəri qardaş ölkənin bir sıra müəssisələri ilə ikitərəfli müqavilələrin imzalandığını söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bugünkü konfransın elmi və tarixi əhəmiyyətini önə çəkib, beynəlxalq tədbirin əsas məqsədinin Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələrinin dairəsini daha geniş üfüqlərə doğru genişləndirmək və yeni əsərlər meydana qoymaq olduğunu bildirib.
Daha sonra özbək və Azərbaycan alimlərinin məruzələri dinlənilib.
Konfransda AMEA Folklor İnstitutunun əməkdaşları da iştirak ediblər. İnstitutun Qadınlar Təşkilatının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aynur İbrahimova “Azərbaycan xalq qəhrəmanlıq dastanı “Koroğlu”nun variantları”, Folklor və yazılı ədəbiyyat şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəbnəm Məmmədova isə “Yaddan çıxmış “Özbək ədəbiyyatı antologiyası” mövzusunda məruzələrlə çıxıb ediblər. Məruzələr ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.

Our employees made reports at the International Conference
On April 15-16, 2024 the International Conference on the theme “Actual issues of Uzbek and Azerbaijani philology” was held at the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS.
President of ANAS, Director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli opened the event with his opening speech, saying that Azerbaijan and Uzbekistan were countries with deep historical roots, common national-cultural, spiritual values and rich traditions. Saying that Azerbaijan-Uzbekistan relations are developing on a new level, according to the challenges of the modern era, the head of ANAS mentioned that relations between two countries have entered a qualitatively new stage thanks to the close friendship and brotherly relations of President Ilham Aliyev and President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev in recent years. He pointed out that the bilateral relations between our countries are currently developing faster within the framework of the Organization of Turkic States.
Academician Isa Habibbeyli highlighted the scientific and historical importance of today’s conference and said that the main goal of the international event is to expand the scope of Azerbaijan-Uzbekistan relations to wider horizons and create new works.
Later, reports by Uzbek and Azerbaijani scientists were listened at.
Employees of ANAS Folklore Institute also participated in the conference. The reports “Variants of the Azerbaijani folk heroic epic “Koroglu” by the Chairman of the Women’s Organization of the Institute, PhD, associate professor Aynur Ibrahimova and “The forgotten “Anthology of Uzbek Literature” by PhD Shabnam Mammadova were listened at.