AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə Akademiya əməkdaşlarına təbriki
28 May 2026, 13:35 / Mühüm hadisələr
Hörmətli Akademiya əməkdaşları!
Sizi xalqımızın dövlətçilik tarixinin ən parlaq və qürurverici səhifələrindən biri olan 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə səmimi-qəlbdən təbrik edir, hər birinizə möhkəm cansağlığı, firavanlıq, yeni uğurlar və nailiyyətlər arzulayıram.
1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin elan olunması xalqımızın milli azadlıq və müstəqillik ideallarının təntənəsi, dövlətçilik ənənələrimizin bərpası və inkişafı baxımından mühüm tarixi hadisə olmuşdur. Şərqdə ilk parlamentli demokratik respublika kimi tarixə düşən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qısa müddətdə xalqımızın milli kimliyinin formalaşdırılması, demokratik dəyərlərin təşəkkülü və müasir dövlətçilik prinsiplərinin yaradılması istiqamətində mühüm addımlar atmışdır. Heç şübhəsiz, Cümhuriyyətin həyata keçirdiyi islahatlar sovet hakimiyyətinin hökm sürdüyü 70 il ərzində xalqımızın azadlıq, müstəqillik və milli suverenlik arzularının yaşamasında özünün misilsiz təsirini göstərmişdir.
Müstəqilliyimizin bərpasından sonra ölkəmizin suverenliyinin möhkəmləndirilməsi və dövlətçiliyimizin inkişaf etdirilməsi istiqamətində Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən həyata keçirilən zəngin dövlət quruculuğu siyasəti Azərbaycanın davamlı inkişafının möhkəm təməlini yaratmışdır. Bu siyasi kurs Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilmiş, Vətən müharibəsi və lokal antiterror tədbirləri zamanı qazanılmış tarixi qələbələrlə Azərbaycanın dövlət suverenliyi tam bərpa olunmuş, bütün ölkə ərazisində dövlət bayrağımız dalğalandırılmışdır. Bu möhtəşəm zəfər çoxəsrlik zəngin dövlətçiliyə malik olan Azərbaycanın tarixinə Prezident İlham Əliyevin adı ilə daxil olmuş misilsiz hadisədir.
Heç şübhəsiz, bu gün Azərbaycan nəinki regionda, bütün dünyada söz sahibi ölkələrdən birinə çevrilmişdir və BMT səviyyəli konfranslara, forumlara yüksək səviyyədə ev sahibliyi etməsi bunun əyani göstəricisidir.
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi də dövlətimizin inkişafı yolunda durmadan çalışır, dövlət müstəqilliyimizin daha da möhkəmləndirilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması naminə öz səylərini əsirgəmir.
Hörmətli həmkarlar, bu əlamətdar gün münasibətilə bir daha hər birinizə möhkəm cansağlığı, yeni elmi nailiyyətlər və uğurlar arzulayıram.

Congratulatory Message from ANAS President Academician Isa Habibbeyli to the Academy Staff on the Occasion of May 28 – Independence Day
28 Mai 2026, 13:35 / Important events
Dear employees of the Academy,
I sincerely congratulate you on May 28 – Independence Day, one of the brightest and most glorious pages in the history of our nationhood, and wish each of you strong health, prosperity, new achievements, and continued success.
The proclamation of the Azerbaijan Democratic Republic on May 28, 1918, was a significant historical event marking the triumph of our people’s ideals of national freedom and independence, as well as the restoration and development of our statehood traditions. As the first parliamentary democratic republic in the East, the Azerbaijan Democratic Republic took important steps within a short period toward the formation of our national identity, the establishment of democratic values, and the creation of modern principles of statehood. Undoubtedly, the reforms implemented by the Republic played an exceptional role in preserving our people’s aspirations for freedom, independence, and national sovereignty throughout the 70 years of Soviet rule.
Following the restoration of our independence, the rich state-building policy implemented by National Leader Heydar Aliyev to strengthen our country’s sovereignty and develop our statehood laid a solid foundation for Azerbaijan’s sustainable development. This political course has been successfully continued by Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev. Through the historic victories achieved during the Patriotic War and local anti-terror measures, Azerbaijan’s state sovereignty was fully restored, and our national flag was raised across the entire territory of the country. This magnificent victory is an unparalleled event in the history of Azerbaijan, a nation with centuries-old statehood traditions, and has become forever associated with the name of President Ilham Aliyev.
Undoubtedly, today Azerbaijan has become one of the influential countries not only in the region but also in the world, and hosting high-level conferences and forums under the auspices of the United Nations is a clear indication of this.
Today, the staff of the Azerbaijan National Academy of Sciences also works tirelessly for the development of our state and spares no effort in strengthening our state independence and preserving our national and spiritual values.
Dear colleagues, on this remarkable occasion, I once again wish each of you strong health, new scientific achievements and success.