Folklor İnstitutunun əməkdaşı Daşkənddə beynəlxalq simpoziumda məruzə edib
02–04 aprel 2026-cı il tarixlərində Özbəkistan Respublikasının paytaxtı Daşkənd şəhərində, Özbəkistan Elmlər Akademiyasında görkəmli folklorşünas alim, əməkdar elm xadimi, akademik Törə Mirzəyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş III Beynəlxalq Türk Xalq Kültürü Simpoziumu keçirilib.
Simpoziumda AMEA Folklor İnstitutunun dosenti, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Aydın qızı İbrahimova “Özbək dastançılıq məktəblərinin özünəməxsus xüsusiyyətləri (Xarəzm dastançılıq məktəbləri timsalında)” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə Xarəzm baxşı ifaçılığının təşəkkülünün dastan janrının formalaşması prosesi ilə üzvi şəkildə bağlı olduğu elmi əsaslarla izah edilib, Xarəzm bölgəsində bu sənətin yaranma və inkişaf mərhələləri təhlil olunub. Bununla yanaşı, baxşılıq ənənəsində pir statusu qazanmış Aşıq Aydın haqqında qaynaqlara əsaslanan məlumatların bu günədək qorunub saxlanıldığı diqqətə çatdırılıb, onunla bağlı dastan nümunələrinin tarixi-genetik xüsusiyyətləri sistemli şəkildə şərh edilib.
Eyni zamanda, Aynur İbrahimova simpozium çərçivəsində “Qorqud Ata” panelində moderator kimi çıxış edib.
Qeyd edək ki, “Türk xalqları folklorunun müqayisəli tədqiqi: yerli xüsusiyyətlər və elmi-nəzəri yanaşmalar” mövzusuna həsr olunan beynəlxalq elmi tədbirdə Türkiyə, Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Almaniya, Koreya və Qırğızıstandan ümumilikdə 219 alim və tədqiqatçı iştirak edib, 204 elmi məruzə təqdim olunub. Simpozium çərçivəsində məruzələr “Alpamış”, “Qorqud Ata”, “Saqibülbül”, “Koroğlu”, “Malika Ayyar”, “Kuntugmuş”, “Aşıq Qərib” və digər tematik bölmələr üzrə dinlənilib.
Simpozium Özbəkistan Elmlər Akademiyası, Özbək Dili, Ədəbiyyatı və Folkloru İnstitutu, Əlişir Nəvai adına Dövlət Ədəbiyyat Muzeyi, Əbu Reyhan Biruni adına Şərqşünaslıq İnstitutu, Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Dil və Ədəbiyyat Universiteti, Özbəkistan Yazıçılar Birliyi, Türk Kültürü Araşdırmaları İnstitutu, Ege Universiteti, AMEA Folklor İnstitutu, Ankara Hacı Bayram Vəli Universiteti, Cənubi Koreyanın Dongduk Universitetinin Avrasiya Araşdırmaları İnstitutu, Türk Arxeoloji Mədəni İrs İnstitutu və Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY) kimi bir sıra nüfuzlu elmi və ali təhsil müəssisələrinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.

The employee of the Institute of Folklore gave a report at the international symposium in Tashkent
On the 2nd-4th of April in 2026 the III International Symposium on Turkic Folk Culture was held in Tashkent, the capital of the Republic of Uzbekistan, at the Academy of Sciences of Uzbekistan, dedicated to the 90th anniversary of the outstanding folklorist, honored scientist, academician Tora Mirzayev.
At the symposium, Associate Professor of the Institute of Folklore of ANAS, PhD in Philology Aynur Aydin Ibrahimova delivered a presentation titled “Distinctive Features of Uzbek Epic Narration Schools (on the example of the Khorezm Epic Narration Schools)”. In her report, it was scientifically substantiated that the formation of Khorezm bakhshi performance is intrinsically linked to the process of the development of the epic genre, and the stages of the emergence and evolution of this art in the Khorezm region were analyzed.
At the same time, it was noted that information based on sources about Ashiq Aydin, who attained the status of a spiritual patron (pir) in the bakhshi tradition, had been preserved to nowadays and the historical-genetic features of epic samples associated with him were systematically interpreted.
Additionally, within the framework of the symposium, Aynur Ibrahimova served as a moderator of the panel “Dede Qorqud”.
It should be noted that a total of 219 scholars and researchers from Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Germany, Korea and Kyrgyzstan participated in the international scientific event dedicated to the topic Comparative Study of the Folklore of Turkic Peoples: Local Features and Scientific-Theoretical Approaches and 204 academic papers were presented. Within the symposium, reports were delivered in thematic sections such as “Alpamish,” “Dede Qorqud,” “Sagibulbul,” “Koroghlu,” “Malika Ayyar,” “Kuntugmish,” “Ashiq Garib” and others.
The symposium was jointly organized by a number of prestigious scientific and higher education institutions, including the Uzbekistan Academy of Sciences, the Institute of Uzbek Language, Literature and Folklore, the Alisher Navoi State Museum of Literature, the Abu Rayhan Biruni Institute of Oriental Studies, the Tashkent State University of Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoi, the Writers’ Union of Uzbekistan, the Institute of Turkish Culture Studies, Ege University, the Institute of Folklore of ANAS, Ankara Hacı Bayram Veli University, the Institute of Eurasian Studies of Dongduk University (South Korea), the Turkic Academy of Archaeological Cultural Heritage, and the International Organization of Turkic Culture (TURKSOY).
Within the framework of the event a three-volume work by academician Tora Mirzayev was also presented.