“Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər” jurnalının 64-cü sayı çapdan çıxıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Folklor İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı ilə nəşr olunan “Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər” elmi-ədəbi toplusunun 2025-ci il üzrə 2-ci (64-cü) sayı işıq üzü görüb. Filologiya elmləri doktoru, professor Seyfəddin Rzasoyun redaktorluğu ilə ildə iki dəfə dərc edilən jurnalın bu sayında da folklorşünaslığın müxtəlif istiqamətlərini əhatə edən aktual elmi araşdırmalar təqdim olunur.
Toplunun bu sayında Oruc Əliyevin “Dərbənd folklorunda əfsanə və rəvayətlərin yeri”, Ramil Əliyevin ““Cırtdanın nağılı”nda yuxunun mifoloji-bədii analizi”, Şakir Albalıyevin ““Abbas və Gülgəz” – xalq aşığının haqq aşiqliyi”, Mətanət Yaqubqızının “Bədnəzərdən qorunmanın simvolikası”, Nailə Əskərin “Aşıq sənətinin poetik xüsusiyyətləri”, Elçin Qaliboğlunun “Oğuz atalar sözləri və məsəllərində tanrıçılıq görüşləri”, Xuraman Kərimovanın ““Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında paremioloji vahidlər”, Məleykə Məmmədovanın “Doğum ritualı ənənələri: Azərbaycan və özbək folkloru kontekstində”, Aynur Cəlilovanın “Azərbaycan folklorunda ov və meşə əyəsi ilə bağlı mifoloji və dini təsəvvürlər”, Qumru Şəhriyarın ““Qırx batır”ın ilk həlqəsi – Edigey və onun nəsli”, Günay Qarayeva­nın “Folklordan geologiyaya. Milli identikliyin interdissiplinarlığı (X.Yusifzadənin görüşləri əsasında)”, Sevinc Əliyevanın “Folklordan orta əsrlər Azərbaycan poeziyasına keçid”, Yasin Xəlilovun “Azərbaycan folklorunda formanın arxetipik enerjisi”, Aygül Qurbanovanın “Ləman Vaqifqızının “Dambur ifaçılığı və hayla yaradıcılığı” adlı araşdırması haqqında”, Yədulla Dadaşlının “1920-ci illərdə ədəbi-nəzəri fikirdə şifahi xalq ədəbiyyatı məsələləri”, Radə Abbasovanın “Qərbi Azərbaycan aşıq və el şairlərinin yaradıcılığında estetik dəyərlər”, Maya Abdullayevanın “Antropomorf triksterlər: mifoloji və mədəni kontekstlər”, Gülxarə Əhmədovanın ““Dədə Qorqud” dastanının tarixinə bir nəzər”, Altunay Əsgərin “Tapmacaların sistemli kataloqu və onun elmi-praktiki əhəmiyyəti”, Fatma Hacıyevanın “Aşıq Ələsgərin Borçalı aşıq mühitinin formalaşmasında rolu” başlıqlı məqalələri yer alıb.
Nəşrin baş redaktoru filologiya elmləri doktoru, professor Seyfəddin Rzasoy, baş redaktorun müavini dosent Nail Qurbanov, məsul katibi isə dosent Elçin Qaliboğludur.
Toplunun redaksiya heyətində Kamal Abdulla, Mehmet Aça (Türkiyə), Mahmud Allahmanlı, Baxıtjan Azibayeva (Qazaxıstan), Füzuli Bayat, Nizami Cəfərov, Lyubov Çimpoeş (Moldova), Necati Demir (Türkiyə), Rəhilə Davut (Çin), Metin Ekici (Türkiyə), Abdulkadir Emeksiz (Türkiyə), Əziz Ələkbərli, Əfzələddin Əsgər, İsa Həbibbəyli, Sərxan Xavəri, Ağaverdi Xəlil, Rza Xəlilov, Vasiliy İllarionov (Rusiya), Mamatkul Jurayev (Özbəkistan), Muxtar Kazımoğlu-İmanov, Aynur Koçak (Türkiyə), Rayisa Kıdırbayeva (Qırğızıstan), Ramazan Qafarlı, Səfa Qarayeva, Hikmət Quliyev, İslam Sadıq, Qalib Sayılov, Atilla Jorma (Finlandiya), İlseyar Zakirova (Tatarıstan) kimi müxtəlif ölkələrdən tanınmış alimlər təmsil olunur ki, bu da nəşrin beynəlxalq elmi əməkdaşlıq platforması kimi əhəmiyyətini artırır.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər” jurnalı 2023-cü ildən DOI (Digital Object Identifier) identifikatoru ilə nəşr olunur. Təqdim olunan sayda 20 məqalə yer alıb və məqalələrin hər biri DOI identifikatoru ilə təmin edilib.

The new issue of the journal “Studies on Azerbaijani oral folk literature” has been published
The 2nd (64th) issue of the scientific and literary collection “Studies on Azerbaijani oral folk literature”, published by the decision of the Scientific Council of the Institute of Folklore of ANAS, has been published. This issue of the journal, which is published twice a year under the editorship of Doctor of Sciences in Philology, Professor Seyfaddin Rzasoy, presents current scientific research covering various aspects of folklore studies.
The articles such as “The place of legends and rumors in Derbend folklore” by Oruj ALIYEV, “Mythological-artistic analysis of sleep in “the Dwart's tale” by Ramil ALİYEV, “Abbas and Gulgez” - true love of folk ashug” by Shakir ALBALIYEV, “Religious and mythological representation related to hunting and forest patrons in Azerbaijani folklore” by Aynur JALILOVA, “The first cycle of “Forty batyrs” – Edigey and his descendants” by Gumru SHAHRIYAR, “Folklore and geology: the interdisciplinarity of national identity (based on Kh.Yusifzade’s views)” by Gunay GARAYEVA,  “The transition from folklore to medieval Azerbaijani poetry” by Sevinj ALIYEVA, “Archetypal energy of form in Azerbaijani folklore” by Yasin KHALILOV, “About Laman Vagifgizi’s research called “Tambur performance and creatıon of laylas” by Aygul GURBANOVA, “The issues of oral folk literature in literary and theoretical thought in the 1920” by Yadulla DADASHLY, “The aesthetic values in the activity of ashiq and folk poets of the Western Azerbaijan” by Rada ABBASOVA, “Anthropomorphic tricksters: mythological and cultural context” by Maya ABDULLAYEVA, “A look at the history of the research of the “Dede Qorgud” by Gulkhara AHMADOVA, “The systematic catalogue of riddles and its scientific-practical significance” by Altunay ASGAR, “The role of the Ashig Alasgar in the formation of the Borchali ashig environment” by Fatma HAJIYEVA and others have been published in this issue.
The editor-in-chief of the publication is Doctor of Sciences in Philology, Professor Seyfaddin Rzasoy, the deputy editor-in-chief is Associate Professor Nail Gurbanov and the executive secretary is Associate Professor Elchin Galiboglu. The editorial board of the collection includes well-known scientists from different countries, which increases the importance of the publication as a platform for international scientific cooperation.
It should be noted that the journal “Studies on Azerbaijani Oral Folk Literature” has been published with the DOI (Digital Object Identifier) identifier since 2023. The presented number includes 20 articles and each article is provided with a DOI identifier.