“Qərbi Azərbaycan folkloru: problemlər və perspektivlər” mövzusunda II Respublika elmi-praktik konfransının videoyazısı yayımlanıb
12 Fevral 2026, 00:12 / Konfranslar, İclaslar
“Qərbi Azərbaycan folkloru: problemlər və perspektivlər” mövzusunda II Respublika elmi-praktik konfransının videoyazısı Folklor İnstitutunun rəsmi YouTube səhifəsində yayımlanıb
Qeyd edək ki, tədbir 26 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Böyük akt zalında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və Qərbi Azərbaycan İcmasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.

The video recording of the II Republican Scientific-Practical Conference on “Western Azerbaijan Folklore: Problems and Prospects” has been released
12 February 2026, 00:12 / Conferences, assemblies
The video recording of the II Republican Scientific-Practical Conference on “Western Azerbaijan Folklore: Problems and Prospects” has been published on the official YouTube page of the Institute of Folklore.
It should be noted that the event took place on December 26, 2025 in the Great Assembly Hall of the Azerbaijan State Pedagogical University, jointly organized by the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences, the Azerbaijan State Pedagogical University and the Western Azerbaijan Community.