Əziz Ələkbərli: “Qərbi Azərbaycan folkloru milli kimliyimizin və tarixi həqiqətlərimizin təminatıdır”
26 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və Qərbi Azərbaycan İcmasının birgə təşkilatçılığı ilə “Qərbi Azərbaycan folkloru: problemlər və perspektivlər” mövzusunda II Respublika elmi-praktik konfransı öz işinə başlayıb.
Konfransın açılış məraismində çıxış edən Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı, Qərbi Azərbaycan İcması İdarə Heyətinin sədri, AMEA Folklor İnstitutunun Qərbi Azərbaycan folkloru şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əziz Ələkbərli tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, konfransa ev sahibliyi etdiyinə görə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. O, bu cür elmi tədbirlərin Azərbaycan mədəni irsinin qorunması və inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Əziz Ələkbərli çıxışı zamanı üç il əvvəl Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycan İcmasının inzibati binasında etdiyi çıxışı xatırladıb. Həmin çıxışda Qarabağ müharibəsindən sonrakı dövr üçün dövlətin və xalqın strateji hədəflərinin müəyyənləşdirildiyini, tarixi torpaqlara qayıdış və bu istiqamətdə atılacaq addımların yol xəritəsinin formalaşdırıldığını vurğulayıb: "Görəcəyimiz bütün işlərin istiqaməti artıq müəyyən edilib və ən önəmlisi Qərbi Azərbaycan həqiqətlərinin ortaya qoyulmasıdır."
O, Qərbi Azərbaycan ərazilərində minilliklər boyu əcdadlarımızın yaşadığını və bu torpaqların folklorunun milli kimliyimizin ayrılmaz hissəsi olduğunu diqqətə çatdırıb:
"Hər bir xalq yaşadığı ərazi ilə bağlı zəngin folklor nümunələri yaradır və bu mətnlər həmin ərazilərdə tarixən kimlərin yaşadığını təsdiqləyir."
Əziz Ələkbərli, son iki yüz il ərzində bu ərazilərə köçürülmüş ermənilərin folklor irsinin zəif olduğunu, çünki bu ərazilərin onların tarixi vətəni olmadığını bildirib. O, Azərbaycanda folklor tədqiqatlarının irəliləyişlərini qeyd edərək, əvvəllər səkkizcildlik folklor antologiyasını və içərisində Həsən Mirzəyevin tərtibatında çap olunmuş Dərələyəz folkloru cildini xüsusi vurğulayıb.
Əziz Ələkbərli folklorun həm ümummilli, həm də regional xüsusiyyətlərinin öyrənilməsinin vacibliyini qeyd edib və bu sahədə elmi tədqiqatların davam etdiyini bildirib. Hazırda 100-dən çox məruzənin təqdim olunacağı konfransın Qərbi Azərbaycan folkloru mövzusunda keçirilən ikinci böyük elmi tədbir olduğunu və bu sahəyə layiqli töhfə verəcəyinə şübhə etmədiyini qeyd edib.
Sonda Əziz Ələkbərli konfrans iştirakçılarına uğurlar arzulayaraq, tədbirin gələcəkdə yeni elmi yanaşmaların formalaşmasına və Qərbi Azərbaycan folklorunun daha dərindən tədqiqinə imkan yaradacağına ümid etdiyini bildirib.

Aziz Alakbarli: “Western Azerbaijani folklore is the guarantee of our national identity and historical truths”
26 December 2025, 19:55 / Conferences, assemblies
On the 26th of December in 2025 the II Republican Scientific and Practical Conference on “Western Azerbaijan Folklore: Problems and Prospects” began its work, jointly organized by the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Azerbaijan State Pedagogical University and the West Azerbaijan Community. Speaking at the opening ceremony of the conference, Aziz Alakbarli, the deputy of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Board of Directors of the West Azerbaijan Community, Head of the Department of West Azerbaijan Folklore of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor, greeted the participants of the event and expressed his gratitude to the leadership of the Azerbaijan State Pedagogical University for hosting the conference. He noted that such scientific events play an important role in the preservation and development of the cultural heritage of Azerbaijan.
During his speech Aziz Alakbarli recalled the speech made by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev at the administrative building of the West Azerbaijan Community three years ago. In that speech he mentioned that the strategic goals of the state and people for the period after the Karabakh war were determined and a roadmap for the return to historical lands and steps to be taken in this direction was formed.
Aziz Alakbarli noted the importance of studying both national and regional characteristics of folklore and said that scientific research in this field was ongoing. He noted that the conference, which would currently feature more than 100 reports, was the second major scientific event on the topic of Western Azerbaijan folklore and that he had no doubt that it would make the worthy contribution to this field.
In conclusion, Aziz Alakbarli wished the conference participants success and expressed his hope that the event would create opportunities for the formation of new scientific approaches and study of Western Azerbaijani folklore in the future.