Folklor İnstitutunun elmi fəaliyyətində Qarabağ, Şərqi Zəngəzur və Qərbi Azərbaycan folkloru əsas tədqiqat mövzularından olub
17 Dekabr 2025, 14:26 / Mühüm hadisələr
Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramına uyğun olaraq Folklor İnstitutu Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun qeyri-maddi mədəni irsinin toplanması, tədqiqi və nəşri sahəsində bir sıra mühüm işlər həyata keçirib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu Folklor İnstitutunun direktoru filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə dair hesabata həsr olunmuş Elmi şuranın iclasında söyləyib. Direktor bildirib ki, bu il institutda “Zəngəzur folkloru: poetik sözdən sosial mənaya”, “Qarabağ folklo¬runun bədii-semantik xüsusiyyətləri”, Salman Mümtazın “Aşıq Abdulla” kitabları nəşr olunub. Eyni zamanda, XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində AMEA-nın təşkilatçılığı ilə keçirilən “Akademiyanın Zəngəzurnaməsi: folklor toplama¬la¬rın¬dan akademik tədqiqatlaradək” adlı tədbirdə Folklor İnstitutu tərəfindən 20-dən çox kitab sərgilənib. Laçın şəhərinin “MDB-nin mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi çərçivəsində Folklor İnstitutu və AMEA Humanitar Elmlər Bölməsi tərəfindən “Laçın: mədəni yaddaşın folklordan görünən izləri” mövzusunda elmi sessiya təşkil olunub.
Hikmət Quliyev, həmçinin bildirib ki, son illərdə institutun ən mühüm fəaliyyət istiqamətlərindən biri də Qərbi Azərbaycan folklorunun toplanması və təhlilinə dair aparılan genişmiqyaslı tədqiqatlar olub. Respublikanın müxtəlif bölgələrində yaşayan Qərbi azərbaycanlılardan çoxsaylı folklor nümunələri toplanaraq “Qərbi Azərbaycan folkloru” seriyasının 5 və 6-cı cildləri nəşr olunub.

The folklore of Karabakh, the Eastern Zangezur and the Western Azerbaijan has been one of the main research topics in the scientific activities of the Institute of Folklore
17 December 2025, 14:26 / Important events
In accordance with the State Program on the Great Return, the Institute of Folklore has carried out a number of important works in the field of collecting, researching and publishing the intangible cultural heritage of Karabakh and the Eastern Zangezur.
AZERTAC reports that it was told by the Director of the Institute of Folklore, Doctor of Sciences in Philology Hikmat Guliyev at a meeting of the Scientific Council dedicated to the report on scientific and scientific-organizational activities for 2025. The director said that this year the institute published the books “Zangezur Folklore: From Poetic Words to Social Meaning”, “Artistic and Semantic Features of Karabakh Folklore”, and “Ashiq Abdulla” by Salman Mumtaz. At the same time, more than 20 books were exhibited by the Institute of Folklore at the event “The Academy’s Zangezurname: From Folklore Collections to Academic Researches” organized by ANAS at the 11th Baku International Book Fair.
Within the framework of the declaration of the city of Lachin as the “Cultural capital of the CIS”, the Institute of Folklore and the Department of Humanitarian Sciences of ANAS organized a scientific session on “Lachin: visible traces of cultural memory from folklore”.
Hikmat Guliyev also said that one of the most important areas of activity of the institute in recent years had been large-scale research on the collection and analysis of the Western Azerbaijani folklore. Numerous folklore samples from the Western Azerbaijanis living in various regions of the republic were collected and volumes 5 and 6 of the series “Western Azerbaijani Folklore” were published.