Folklor İnstitutunda milli irsin elmi təhlili: konfranslar, sessiyalar və beynəlxalq simpozium
Azərbaycanda 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına müvafiq olaraq, Folklor İnstitutunda “Milli dövlətçilik və folklor” mövzusunda respublika elmi konfransı, dövlətimizin başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına müvafiq olaraq, “ATTC-dən AMEA-ya uzanan yolun yolçuları: Azərbaycan folklorşünasları” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə dair hesabata həsr olunmuş Elmi şuranın iclasında söyləyib.
Direktor qeyd edib ki, həmçinin cari ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Seyid Əzim Şirvaninin 190 illik, Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik, Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik, dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileylərinin qeyd edilməsi haqqında sərəncamlarının icrasından irəli gələn vəzifələr çərçivəsində Folklor İnstitutu tərəfindən müvafiq olaraq “Seyid Əzim Şirvani: folklorik düşüncə və klassik bədii interpretasiya”, “Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığının folklor konteksti”, “Milli yaddaş və mətbuat: şifahi sözdən ictimai konseptə” mövzularında elmi sessiyalar, eləcə də “Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk dünyasının mədəni kodları” beynəlxalq elmi simpoziumu təşkil olunub. Qeyd olunan elmi sessiya, konfrans və simpoziumlar folklorşünaslıq, ədəbiyyatşünaslıq, sənətşünaslıq, musiqişünaslıq, eləcə də mədəniyyətşünaslıq sahəsində tədqiqat aparan alimlərin birgə müzakirəsi və əməkdaşlığı şəraitində həyata keçirilib.

Scientific analysis of national heritage at the Institute of Folklore: conferences, sessions and an international symposium
17 December 2025, 12:23 / Conferences, assemblies
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on declaring 2025 “Year of Constitution and Sovereignty” in Azerbaijan, a republican scientific conference on the topic “National statehood and folklore” was held at the Institute of Folklore and in accordance with the Decree of the Head of State “On the celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences”, a scientific session on the topic “Travelers on the road from Azerbaijan Research and Education Society to ANAS: Azerbaijani folklorists” was held.
AZERTAC reports that this was mentioned by Hikmat Guliyev, Director of the Institute of Folklore, Doctor of Philological Sciences, at a meeting of the Scientific Council dedicated to the report on scientific and scientific-organizational activities for 2025. The director noted that also in the current year, within the framework of the tasks arising from the implementation of the decrees of the President of the Republic of Azerbaijan on the celebration of the 190th anniversary of Seyid Azim Shirvani, the 100th anniversary of Bakhtiyar Vahabzade, the 150th anniversary of the Azerbaijani national press and the 140th anniversary of the great Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyli, the Institute of Folklore organized scientific sessions on the topics of “Seyid Azim Shirvani: folkloric thought and classical artistic interpretation”, “Folklore context of Bakhtiyar Vahabzade’s creativity”, “National memory and press: from oral word to social concept”, as well as the international scientific symposium “From Ashiq Alasgar to Uzeyir Hajibeyli: Cultural codes of the Turkic world”. The mentioned scientific sessions, conferences and symposiums were held in the context of joint discussion and cooperation among scholars conducting research in the fields of folklore studies, literary studies, art studies, musicology, as well as cultural studies.