2025-ci ildə Folklor İnstitutunda nəzəri və təcrübi tədqiqatlar uğurla həyata keçirilib
AMEA Folklor İnstitutunun Elmi şurasının genişləndirilmiş iclasında folklorşünaslığın elmi-nəzəri və təcrübi məsələləri istiqamətində fəaliyyət göstərən şöbələrin 2025-ci il üzrə illik hesabatları müzakirə olunub. Hibrid formatda keçirilən iclasda, Elmi şura üzvləri ilə yanaşı, institutun kollektivi də hesabatların müzakirəsində fəal iştirak edib, şöbələrin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti, aparılan tədqiqatlar və dərc olunan işlər, eləcə də beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin nəticələrini təqdim edilib.
İclasda ilk olaraq Folklor və yazılı ədəbiyyat şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Leyla Məmmədova 2025-ci il üzrə şöbənin hesabatını təqdim edib. O bildirib ki, folklor və yazılı ədəbiyyat münasibətlərinin nəzəri-metodoloji aspektlərini, Azərbaycan ədəbiyyatının müxtəlif dövrləri və janrlarında xalq mədəniyyətinin tədqiqini əhatə edən şöbədə 1 elmlər doktoru və 9 fəlsəfə doktoru fəaliyyət göstərir. Onun sözlərinə görə, 2025-ci ildə şöbənin əməkdaşları tərəfindən ümumilikdə 50 elmi məqalə nəşr olunub ki, bunun da 10-u xarici jurnallarda dərc edilib.
Bundan əlavə, şöbə əməkdaşları il ərzində 13-ü xaricdə olmaqla ümumilikdə 32 elmi konfransda çıxış ediblər. Şöbə üzvləri 20-dən çox məruzə təqdim edərək Azərbaycan dramaturgiyası, folklor və yazılı ədəbiyyatın qarşılıqlı əlaqəsinin nəzəri aspektləri, aşıq poeziyası və s. kimi mövzuları elmi müzakirəyə çıxarıblar.
Daha sonra AMEA Folklor İnstitutunun Mərasim folkloru və milli kulinariya ənənəsi şöbəsinin 2025-ci il üzrə fəaliyyəti və əldə olunan mühüm nəticələr təqdim olunub. Şöbənin müdiri, filologiya elmləri doktoru, dosent Ağaverdi Xəlil qeyd edib ki, bu il AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə şöbənin tədqiqat istiqamətləri bir qədər genişləndirilib, mərasim folklorunun ayrılmaz tərkib hissəsi olan milli kulinariya ənənələri də diqqət mərkəzinə gətirilib. Milli mətbəx mədəniyyətinin mərasimlərlə əlaqəsinə nəzər yetirən alim bu istiqamətdə tədqiqatların aparılmasının elmi və strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib. Bütövlükdə, 2025-ci ildə şöbədə Türk xalqlarının mərasim folkloru, bayram mədəniyyəti, Qərbi Azərbaycanın ənənəvi mərasimləri, mərasim folkloru və islam və s. istiqamətlərdə tədqiqatlar aparılıb, “Tahir və Zöhrə” dastanının yayılma arealı” adlı monoqrafiya, həmçinin “Mərasim folkloru ənənələri” kitabının 3-cü cildi nəşr olunub. Ümumilikdə, şöbənin əməkdaşları tərəfindən 6-ı xaricdə olmaqla, 29 məqalə nəşr olunub.
Daha sonra Folklor nəzəriyyəsi şöbəsinin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Füzuli Bayat tərəfindən təqdim olunub. Alim qeyd edib ki, cari ildə AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarına əsasən şöbənin adı və fəaliyyət istiqaməti müəyyən qədər dəyişdirilib, müasir folklor tədqiqatları ilə yanaşı, nəzəri aspektlərin genişləndirilməsinə diqqət artırılıb. O bildirib ki, şöbənin fəaliyyəti il ərzində plana uyğun şəkildə həyata keçirilib, nəzəri araşdırmaların genişləndirilməsi və elmi nəticələrin sistemləşdirilməsi istiqamətində mühüm işlər görülüb. Alim qeyd edib ki, cari ildə onun rəhbərliyi ilə həyata keçirilən “Peşə folkloru və peşə lətifələri: tematikası və funksiyası” adlı tədqiqatın ilk mərhələsi – “Şəhər mühiti və peşə folkloru: funksional-semantik özəllikləri” üzrə nəzərdə tutulan iş tam hazırlanaraq yekunlaşdırılıb.
Eyni zamanda şöbədə fərdi fəaliyyət planlarına müvafiq olaraq, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında atalar sözləri və məsəllərin kommunikativ-praqmatik xüsusiyyətləri araşdırılıb, repressiya illərində folklorşünaslığın ideoloji mahiyyəti təhlilə cəlb olunub. Həmçinin cari ildə şöbə əməkdaşları İnstitut tərəfindən keçirilən yerli və beynəlxalq konfransların təşkilində, sahədən toplanılan folklor nümunələrinin nəşrə hzırlanmasında fəal iştirak ediblər.
Hesabat ilində professor Füzuli Bayatın “Gaziantep folkloru”, “Sivas halk kültürü araştırmaları”, “Şamanın son haykırışları”, “Türk-İslami gelenekte şamanlık” və digər kitabları çap olunub və yenidən nəşr edilib. Ümumilikdə, şöbə əməkdaşları tərəfindən 9 elmi məqalə dərc edilib, eyni zamanda 12 konfransda iştirak təmin olunub.
İclasda həmçinin Aşıq yaradıcılığı şöbəsinin 2025-ci il üzrə elmi və təşkilati fəaliyyətinə dair hesabat dinlənilib. Şöbənin cari il üzrə hesabatını təqdim edən aparıcı elmi işçi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tacir Qurbanov il ərzində aparılan nəzəri tədqiqatlar, toplama materialları, elmi məqalələr, kitab və layihələr barədə geniş məlumat verib. Alim qeyd edib ki, cari ildə xüsusilə də xalq nəğmələri və aşıq yaradıcılığı üzrə tədqiqatlar aparılıb, Ağbaba xalq nəğmələri təhlil olunub, yeni layihə olaraq “Qoncalı” mövzusunda tədqiqatlara başlanıb və toplama işləri həyata keçirilib.
2025-ci ildə şöbənin tədqiqat planlarına müvafiq olaraq türk dastanlarının riyazi-funksional təhlili, “Kitabi-Dədə Qorqud” və “Oğuz Kağan” dastanlarının milli kimlik və simvolizm aspektlərindən öyrənilməsi, aşıq yaradıcılığında zaman və məkan probleminin araşdırılması həyata keçirilib. Eyni zamanda cari ildə mifologiya və epik düşüncə arasında paralellər öyrənilib, türk və çuvaş mifoloji ənənələrinin müqayisəli analizi aparılıb, Dədə Qorqud motivləri və epik qəhrəmanların transformasiyası araşdırılıb.
Bundan əlavə, şöbə əməkdaşları tərəfindən həmçinin Cəlilabad bölgəsində xalq mahnılarının toplanması və sistemləşdirilməsi, aşıq yaradıcılığı ənənələrinin öyrənilməsi, eləcə də Mikayıl Azaflı və Sədnik Paşa Pirsultanlının yaradıcılığı üzrə tədqiqatlar aparılıb.

Theoretical and experimental researches were successfully carried out at the Institute of Folklore in 2025
11 December 2025, 10:04 / Conferences, assemblies
The annual reports for 2025 of the departments operating in the field of scientific-theoretical and practical issues of folklore studies were discussed at the expanded meeting of the Scientific Council of the Institute of Folklore of ANAS. At the meeting, held in a hybrid format, along with the members of the Scientific Council, the staff of the institute actively participated in the discussion of reports, presenting the scientific and scientific-organizational activities of the departments, research conducted and published works, as well as the results of international cooperation.
At the meeting, Leyla Mammadova, Head of the Department of Folklore and Written Literature, Doctor of Sciences in Philology, presented the report of the department for 2025. She mentioned that 1 Doctor of Sciences in Philology and 9 Doctors of Philosophy in Philology work in the department, which covered the theoretical and methodological aspects of the relationship between folklore and written literature, the study of folk culture in various periods and genres of Azerbaijani literature. She also noted that in 2025, a total of 50 scientific articles were published by the employees of the department, 10 of which were published in foreign journals. In addition, department employees had made reports at a total of 32 scientific conferences during the year, 13 of which were abroad. Department members presented more than 20 reports, bringing to scientific discussion topics such as Azerbaijani dramaturgy, theoretical aspects of the interaction between folklore and written literature, ashug poetry and so on.
Then, the activities of the Department of Ceremonial Folklore and National Culinary Traditions of the Institute of Folklore of ANAS for 2025 and the important results achieved were presented. The head of the department, Doctor of Sciences in Philology, Associate Professor Agaverdi Khalil noted that this year, by the relevant decision of the Presidium of ANAS, the research directions of the department were slightly expanded, the national culinary traditions, which were an integral part of ceremonial folklore, were also brought into the spotlight. In general, in 2025, the department carried out the researches in the areas of ceremonial folklore of the Turkic peoples, holiday culture, traditional ceremonies of Western Azerbaijan, ceremonial folklore and Islam and published a monograph entitled “The Distribution Area of the Epic “Tahir and Zohra”, as well as the 3rd volume of the book “Traditions of Ceremonial Folklore”. In total, 29 articles were published by the employees of the department, 6 of which were published abroad.
Later, the report on the scientific and scientific-organizational activities of the Department of Folklore Theory for 2025 was presented by the head of the department, Doctor of Sciences in Philology, Professor Fuzuli Bayat. The scientist noted that in accordance with the relevant decision of the Presidium of ANAS, the name and direction of the activities of the department were changed, the attention was paid to expanding theoretical aspects, along with modern folklore research. In total, 9 scientific articles were published by the employees of the department, participation in 12 conferences was ensured.
At the meeting the report on the scientific and organizational activities of the Department Ashiq Creativity for 2025 was made. Presenting the report of the department for the current year, leading researcher, Doctor of Philosophy in Philology Tajir Gurbanov provided extensive information about the theoretical research, collection materials, scientific articles, books and projects conducted during the year. At the same time, the parallels between mythology and epic thought were studied, a comparative analysis of Turkic and Chuvash mythological traditions was conducted, the motifs of Dede Gorgud and the transformation of epic heroes were studied.