Hikmət Quliyev: “Türk musiqisi üçün vahid elmi konsepsiya və Kalvalı Əli Dədənin irsinin rəqəmsal arxivinin yaradılması zəruridir”
Türk dünyasının musiqi kodlarının müqayisəli tədqiqi və ortaq elmi diskursun formalaşdırılması vacib məsələlərdəndir. Gələcəkdə türk musiqisi üçün vahid elmi konsepsiya və Kalvalı Əli Dədənin irsinin rəqəmsal arxivinin yaradılması olduqca əhəmiyyətli istiqamətlərdir.
Bu fikirləri AMEA Folklor İnstitutunun direktoru filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev I Beynəlxalq Türk Dünyası Ənənəvi Musiqi və Mədəni Kimlik Simpoziumunda çıxışı zamanı bildirib.
Alim çıxışında tədbirin əhəmiyyətini və Türk dünyasının musiqi irsindəki ortaq dəyərlərin elmi müstəvidə araşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb. O, simpoziuma ev sahibliyi etməyin Folklor İnstitutu üçün böyük qürur mənbəyi olduğunu bildirərək, Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan və Qırğızıstandan olan alimlərin ortaq mədəni yaddaş, musiqi kodları və ənənələrin müzakirəsi üçün bir araya gəldiklərini qeyd edib.
Hikmət Quliyev iki gün ərzində təxminən 80-ə yaxın məruzənin dinləniləcəyi simpoziumun müasir qloballaşma və rəqəmsallaşma şəraitində Türk dünyasının mədəni dəyərlərinin qorunması və milli kimliyin yaşadılması baxımından mühüm elm platforması olduğunu bildirib. O, Azərbaycan zurna-balaban sənəti timsalında ənənəvi musiqi, folklor və ifaçılıq sənətinin diqqət mərkəzinə çəkildiyini, bu sahədə yeni metodoloji yanaşmaların – musiqişünaslıq, sənətşünaslıq, folklorşünaslıq, ədəbiyyatşünaslıq və linqvistikanın türkoloji kontekstdə formalaşdırılmasının zəruriliyini vurğulayıb. Alim folklorun şifahi performansını müşayiət edən söz-musiqi-hərəkət triadasının kompleks şəkildə araşdırılmasının əhəmiyyətini də diqqətə çatdırıb.
Natiq musiqi kodlarının müxtəlif türk xalqlarında fərqli formalar alsa da, eyni mədəni yaddaş və ortaq köklərdən qidalandığını qeyd edib. Hikmət Quliyev Kalvalı Əli Dədə yaradıcılığının yalnız virtuoz ifaçılıq deyil, Azərbaycan nəfəsli musiqisinin kollektiv yaddaşdakı mifik arxetiplərindən biri olduğunu bildirib. Simpoziumun, həmçinin ifaçıların rolunun, xalq musiqisinin yaranması və inkişafındakı şəxsi töhfələrin tədqiq olunması üçün geniş imkan yaratdığını vurğulayıb.
Məruzəçi çıxışında mədəni təhlükəsizliyin də önəmini xatırladaraq zurna, balaban, tar və kamança kimi alətlərlə bağlı saxtalaşdırma və mənimsəmə halları qarşısında elmi arqumentlərin hazırlanmasının milli məsuliyyət xarakteri daşıdığını diqqətə çatdırıb.

Hikmat Guliyev: “It is necessary to create a unified scientific concept for Turkic music and a digital archive of the legacy of Kalvali Ali Dede”
20 November 2025, 17:44 / Important events
Comparative study of the musical codes of the Turkic world and the formation of a common scientific discourse are important issues. In the future a unified scientific concept for Turkic music and the creation of a digital archive of the legacy of Kalvali Ali Dede are very important directions.
These thoughts were expressed by the Director of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Philology Hikmat Guliyev, during his speech at the 1st International Symposium on Traditional Music and Cultural Identity of the Turkic World. In his speech, the scholar mentioned the importance of the event and the importance of scientifically investigating the common values in the musical heritage of the Turkic world. He mentioned that hosting the symposium was a source of great pride for the Institute of Folklore, noting that scholars from Azerbaijan, Turkey, Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan had come together to discuss shared cultural memory, musical codes and traditions.
Hikmat Guliyev noted that the symposium, which would feature approximately 80 presentations over two days, was an important scientific platform for preserving the cultural values of the Turkic world and preserving national identity in the context of modern globalization and digitalization. He mentioned that traditional music, folklore and performing arts, exemplified by the Azerbaijani zurna-balaban art, were being brought into the spotlight and that new methodological approaches in this field - musicology, art studies, folklore studies, literary studies and linguistics - need to be formed in the context of Turkology.
The speaker noted that although musical codes took different forms in different Turkic peoples, they were nourished by the same cultural memory and common roots. Hikmat Guliyev mentioned that the work of Kalvalı Ali Dede was not only a virtuoso performance, but also one of the mythical archetypes of Azerbaijani music in the collective memory. He noted that the symposium also provided a broad opportunity to explore the role of performers and their personal contributions to the creation and development of folk music.