AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə: “Musiqi türk mədəniyyətinin mühüm semantik qatlarından birini təşkil edir”
Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə I Beynəlxalq Türk Dünyası Ənənəvi Musiqi və Mədəni Kimlik Simpoziumunda çıxış edib.
Alim çıxışında ənənəvi musiqinin milli kimliyin əsas göstəricilərindən biri olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, musiqi bütövlükdə ənənəvi incəsənətin böyük bir hissəsini təşkil edir və etnosun özünü dərk etməsi, fərqləndirməsi və mədəni xüsusiyyətlərinin toplanması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Ərtegin Salamzadə Türk dünyasında mədəni kimliyin iki səviyyədə formalaşdığını, həm ayrı-ayrı xalqların milli səviyyəsində, həm də ümumi türk identikliyi çərçivəsində təzahür etdiyini bildirib. O, qədim türklərin yaratdığı böyük dövlətlərdən, geniş coğrafiyalardan bəhs edərək məkana və dilə əsaslanan ümumtürk kimliyinin tarixi dərinliyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, türklərin yaratdığı geniş coğrafi sivilizasiya məkanı və ortaq dil amili ümumi türk kimliyinin formalaşmasında böyük rol oynayıb.
Direktor müasir türkologiyanın yalnız dilçiliklə məhdudlaşmadığını, artıq folklor, incəsənət, memarlıq, etnoqrafiya, fəlsəfə və arxeologiya kimi sahələri də əhatə etdiyini vurğulayıb. O, türk mədəniyyətinin zəngin materialarının sistemləşdirilməsi üçün yeni metodoloji yanaşmalara ehtiyac olduğunu, bu baxımdan “türkoloji sənətşünaslıq” adlı yeni elmi istiqamətin formalaşdığını diqqətə çatdırıb.
Professor Ərtegin Salamzadə qeyd edib ki, müasir yanaşma hər bir türk xalqının özünəməxsusluğunun araşdırılmasına mane olmur, əksinə, vahid türk mədəniyyətinin daha dərindən öyrənilməsinə imkan yaradır: “Bir xalqın mədəniyyətini araşdırmaq, bütövlükdə türk mədəniyyətini öyrənmək deməkdir”.
Alim türk mədəniyyətinin vahid şəkildə tədqiqinin yeni elmi imkanlar açdığını, ənənəvi musiqinin isə bu böyük sivilizasiyanın mühüm semantik qatlarından birini təşkil etdiyini vurğulayaraq fikrini tamamlayıb.

Corresponding member of ANAS Ertegin Salamzade: “Music is one of the important semantic layers of Turkic culture”
20 November 2025, 17:23 / Important events
Director of the Institute of Architecture and Art, Corresponding Member of ANAS Ertegin Salamzade spoke at the 1st International Symposium on Traditional Music and Cultural Identity of the Turkic World.
In his speech the scientist mentioned that traditional music was one of the main indicators of national identity. He said that music constituted a large part of traditional art as a whole and was of great importance in terms of self-awareness, differentiation and accumulation of cultural characteristics of the ethnos. Ertegin Salamzade noted that cultural identity in the Turkic world was formed at two levels, manifesting itself both at the national level of individual peoples and within the framework of the general Turkic identity.
He spoke about the great states and vast geographies created by the ancient Turks, drawing attention to the historical depth of the common Turkic identity based on space and language. He mentioned that the vast geographical civilization space created by the Turks and the common language factor played a major role in the formation of the common Turkic identity.
Professor Ertegin Salamzade noted that the modern approach did not prevent the study of the uniqueness of each Turkic people, but rather allowed for a more in-depth study of the unified Turkic culture: “Investigating the culture of a people means studying Turkish culture as a whole”.
The scientist concluded his opinion by mentioning that a holistic study of Turkic culture opened up new scientific opportunities and that traditional music constituted one of the important semantic layers of this great civilization.