Azərbaycan UNESCO-nun “Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ Siyahısı”na ilk olaraq “Azərbaycan Muğamı”nı (2008), daha sonra isə “Azərbaycan Aşıq Sənəti”ni (2009) daxil etdirib. Eyni il Türkiyə də “Aşıqlık Ənənəsi”ni siyahıya salıb. Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Türkmənistan da “Akınlık”, “Bahşılık” kimi oxşar ənənələri qorumaq üçün analoji addımlar atıb.
Bu barədə Türkiyənin Egey Universitetinin Türk Dünyası Araşdırmaları İnstitutunun əməkdaşı professor Metin Ekici Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyinə həsr olunmuş “Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk Dünyasının Mədəni Kodları” beynəlxalq elmi simpoziumu zamanı çıxışında məlumat verib.
Prof. Metin Ekici UNESCO-nun “Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Qorunması Haqqında” Konvensiyasının milli kimliyin formalaşmasındakı əhəmiyyətindən bəhs edərək, qloballaşmanın milli mədəniyyətlər üzərində yaratdığı təzyiqlərə qarşı sözügedən Konvensiyanın önəmini vurğulayıb.
XX əsrin sonlarında Sovet İttifaqından ayrılaraq müstəqillik qazanan türk respublikalarının milli kimliklərini yenidən qurmaq zərurətindən danışan alim, 2003-cü ildə qəbul edilən bu Konvensiyanın həmin prosesdə mühüm rol oynadığını bildirib.
O, aşıqlıq sənətinin Türk dünyasının ortaq mədəni kodlarını daşıdığını, müxtəlif coğrafiyalarda müstəqil dövlətlərin bu mirası yaşatmaqda qərarlı olduqlarını diqqətə çatdırıb. Prof. Metin Ekici, həmçinin aşıq sənətinin bu günədək yaşadılmasında Aşıq Ələsgərin rolunu və türk mədəni kimliyinə verdiyi töhfələri xüsusi vurğulayıb.

UNESCO Convention “On the protection of Intangible Cultural Heritage” plays an important role in the formation of national identity
26 September 2025, 08:57 / Conferences, assemblies
Azerbaijan first included “Azerbaijani mugham” (2008) and then “Azerbaijani Ashiq Art” (2009) in “Representative List of intangible cultural heritage of humanity” of UNESCO. In the same year, Turkey also listed the “Tradition of Ashik art”. Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, and Turkmenistan have also taken similar steps to preserve similar traditions such as “Akinlik” and “Bahshilik”. It was mentioned by Professor Metin Ekiji, the employee of the Institute of Turkic World Studies at the Ege University in Turkey, during his speech at the international scientific symposium “From Ashiq Alasgar to Uzeyir Hajibeyli: Cultural Codes of the Turkic World", dedicated to the 140th anniversary of the birth of Uzeyir Hajibeyli.
Professor Metin Ekiji spoke about the importance of the UNESCO Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage in the formation of national identity and mentioned the importance of the Convention against the pressures created by globalization on national cultures.
Speaking about the need to rebuild the national identities of the Turkic republics that gained independence after seceding from the Soviet Union at the end of the 20th century, the scholar said that this Convention, adopted in 2003, played an important role in that process.
He mentioned that the art of ashiq carries the common cultural codes of the Turkic world and that independent states in different geographies were determined to keep this heritage alive. Professor Metin Ekiji also noted the role of Ashiq Alasgar in keeping the art of ashiq alive to nowadays and his contributions to Turkic cultural identity.