Üzeyir Hacıbəylinin əsərlərinin Qırğızıstanda tamaşaya qoyulması mədəni inteqrasiyanın bariz nümunəsidir
26 Sentyabr 2025, 08:55 / Konfranslar, İclaslar
Azərbaycan professional musiqi sənətinin banisi Üzeyir Hacıbəyli yalnız milli musiqinin deyil, həm də ümumtürk mədəniyyətinin inkişafında mühüm rol oynamış şəxsiyyətdir. Onun “Arşın mal alan” operettası və “Koroğlu” operasının müxtəlif ölkələrin teatrlarında, xüsusilə də qardaş Qırğızıstanda tamaşaya qoyulması mədəni inteqrasiyanın bariz nümunəsidir.
Bu sözləri “Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk Dünyasının Mədəni Kodları” beynəlxalq elmi simpoziumu çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Qırğızıstan MEA Ç.Aytmatov adına Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik Abdıldacan Akmataliyev çıxışı zamanı səsləndirib.
Akademik Abdıldacan Akmataliyev bildirib ki, “Arşın mal alan” operettası ilk dəfə 1933-cü ildə Cəlal-Abad teatrında tamaşaya qoyulmuş və qısa zamanda Qırğız teatr sənətinin inkişafında mühüm hadisəyə çevrilmişdir. Əsərin milli musiqi üslubu ilə Avropa operetta ənənələrinin sintezi tamaşaçılar arasında böyük maraq doğurmuş, sonrakı onilliklərdə dəfələrlə səhnəyə qaytarılmışdır.
Alim, həmçinin 2009-cu ildə TÜRKSOY layihəsi çərçivəsində Bişkekdə təqdim olunmuş “Koroğlu” operasında klassik Avropa operasının prinsipləri ilə Azərbaycan muğam üslubunun və qəhrəmanlıq eposu ənənələrinin sintezinin qırğız tamaşaçılarında böyük maraq oyatdığını qeyd edib.
“Bu tamaşalar yalnız musiqi və teatr sənəti üçün deyil, həm də Azərbaycan-Qırğız mədəni əlaqələrinin möhkəmlənməsi baxımından əhəmiyyətlidir”, – deyən akademik Abdıldacan Akmataliyev dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin əsərlərinin türk xalqları arasında ortaq mədəni yaddaşın formalaşmasına, gənc nəslin bədii-estetik zövqünün inkişafına, ümumtürk həmrəyliyinin güclənməsinə töhfə verdiyini vurğulayıb.

The performance of Uzeyir Hajibeyli’s works in Kyrgyzstan is a clear example of cultural integration
26 September 2025, 08:55 / Conferences, assemblies
Uzeyir Hajibeyli, the founder of the professional musical art of Azerbaijan, is a person who played an important role in the development of not only national music, but also the general Turkic culture. The performance of his operetta “Arshin mal alan” and opera “Koroglu” in theaters of different countries, especially in Kyrgyzstan, is a clear example of cultural integration.
These words were said by Academician Abdildajan Akmataliyev, Director of the Institute of Language and Literature named after Ch.Aitmatov of the Kyrgyz National Academy of Sciences at his speech in the International Scientific Symposium “From Ashiq Alasgar to Uzeyir Hajibeyli: Cultural Codes of the Turkic World”. Academician Abdildajan Akmataliyev said that the operetta “Arshin Mal Alan” was first staged at the Jalal-Abad Theater in 1933 and quickly became an important event in the development of Kyrgyz theatrical art. The synthesis of national musical style of the work with European operetta traditions aroused great interest among audiences and it was returned to the stage many times in the following decades.
The scientist also noted that the synthesis of the Azerbaijani mugham style and the traditions of the heroic epic with the principles of the classical European opera in the Opera “Koroglu”, presented in Bishkek within the framework of the TURKSOY project in 2009, aroused great interest among Kyrgyz spectators.
Academician Abdildajan Akmataliyev mentioned that the works of the great composer Uzeyir Hajibeyli contribute to the formation of common cultural memory among the Turkic peoples, the development of artistic and aesthetic taste of the younger generation, and the strengthening of the all-Turkic solidarity.