Professor Jabbor Eshonqulov: “Dədə Qorqud Kitabı” ümumdünya dastan yaradıcılığının qanunauyğunluqlarını öyrənmək baxımından misilsiz mənbədir”
Özbəkistan Fənlər Akademiyası Ə.Nəvai adına Ədəbiyyat Muzeyinin direktoru professor Jabbor Eshonqulov Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyinə həsr olunmuş “Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk Dünyasının Mədəni Kodları” beynəlxalq elmi simpoziumunda çıxış edib.
O çıxışında bildirib ki, bahşi (ozan) tipi türk xalqlarının dastan yaradıcılığında ən yüksək bədii obrazlardan biridir. Alimin sözlərinə görə, bu tipin ən kamil təcəssümü “Dədə Qorqud Kitabı”nda – Qorqud Ata obrazında əks olunur. “Qorqud Ata həm cəmiyyətin başçısı, həm də dastanın yaradıcısı kimi təqdim edilir. Bu obraz bahşı və şamanın müxtəlif dövrlərdə eyni sinkretik mənbədən qaynaqlandığını sübut edir”, – deyə alim vurğulayıb.
Prof. J.Eshonqulov dünya dastanları ilə müqayisələr apararaq qeyd edib ki, qədim “Odisseya”, “Mahabharata” və “Ramayana”da dastan yaradıcısının həm ifaçı, həm də hadisələrin iştirakçısı kimi təsvirinə rast gəlinir. O, eyni ənənəyə Dədə Qorqudda darast gəlindiyini, bahşi obrazının bəzən əsas qəhrəman səviyyəsinə yüksəldiyini, bəzən isə dastanın gedişində və ya sonunda epizodik şəkildə iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Alim bildirib ki, “Dədə Qorqud Kitabı” təkcə türk epik irsinin deyil, ümumdünya dastan yaradıcılığının qanunauyğunluqlarını öyrənmək baxımından da misilsiz mənbədir. Prof. J.Eshonqulovun fikrincə, bahşi – Qorqud Ata obrazını araşdırmadan bu dastanın mifoloji təməllərini və bədii mahiyyətini tam anlamaq mümkün deyil.

Professor Jabbor Eshongulov: “The Book of Dede Gorgud” is an unparalleled source for studying the regularities of global epic creation”
26 September 2025, 08:52 / Conferences, assemblies
Professor Jabbor Eshongulov, Director of the Literary Museum named after A.Navoi of the Academy of Sciences of Uzbekistan, spoke at the International scientific symposium “From Ashiq Alasgar to Uzeyir Hajibeyli: cultural codes of the Turkic world” dedicated to the 140th anniversary of the birth of Uzeyir Hajibeyli.
In his speech, he said that the type of bahshi (bard) was one of the highest artistic images in the epic creativity of the Turkic peoples. According to the scholar’s thought, the most perfect embodiment of this type was reflected in the epic “The Book of Dede Gorgud” - in the image of Gorgud Ata.
The scientist mentioned that “Gorgud Ata was presented as both the leader of the society and the creator of the epic. This image proves that the bahshi and the shaman originated from the same syncretic source at different times”.
The scientist said that “The Book of Dede Gorgud” was an unparalleled source not only for studying the regularities of the Turkic epic heritage, but also for studying the universal epic creation. According to Prof. J.Eshongulov’s thought, it was impossible to fully understand the mythological foundations and artistic essence of this epic without studying the image of bahshi - Gorgud Ata.