Folklor İnstitutunda Rəqəmsal folklor və netnoqrafik analiz şöbəsi yaradıldı
AMEA Folklor İnstitutunun strukturunda müasir dünyanın çağırışlarına müvafiq olaraq Rəqəmsal folklor və netnoqrafik analiz şöbəsi yaradılıb. Bu barədə qərar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin Xankəndi şəhərində - Qarabağ Universitetində keçirilən xüsusi iclasında qəbul edilib.
Yeni şöbənin yaradılması “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” və “2025–2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyası”-nda müəyyən edilən prioritetlərə müvafiq olaraq, AMEA-da həyata keçirilən islahatlar fonunda humanitar və ictimai elmlərdə rəqəmsal transformasiyanın genişləndirilməsi, eləcə də süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi zərurətinə əsaslanır.
Rəqəmsal hökumət və rəqəmsal cəmiyyət prinsipləri əsasında fəaliyyəti nəzərdə tutulan bu şöbədə yalnız ənənəvi ünsiyyət kontekstində deyil, həm də virtual mühitdə meydana gələn folklor prosesləri və bu proseslər nəticəsində yaranan xalq yaradıcılığı nümunələrinin sistemli şəkildə araşdırılması həyata keçiriləcəkdir. Şöbə Azərbaycandilli virtual folklor mühitində – sosial şəbəkələrdə, onlayn platformalarda yayılan memlər, deyimlər, internet nağılları və digər rəqəmsal folklor nümunələrinin toplanması, təhlili və arxivləşdirilməsi ilə məşğul olacaqdır.
Rəqəmsal folklor və netnoqrafik analiz şöbəsinin fəaliyyət istiqamətlərini, əsasən bunlar təşkil edəcəkdir:
- İnternet folklorunun nəzəri-metodoloji problemləri çərçivəsində Azərbaycandilli virtual folklor mühitinin spesifikasının araşdırılması;
- Sosio-texnoloji və texno-kulturoloji mühitdə folklorun təbiətinin araşdırılması, süni intellekt və folklor münasibətlərinin öyrənilməsi;
- Rəqəmsal folklor nümunələrinin (memlər, onlayn nağıllar, deyimlər və s.) toplanması, təsnifatı və arxivləşdirilməsi;
- Azərbaycandilli virtual sosial platformalarda folklorlaşma proseslərinin netnoqrafik metodlarla tədqiqi;
- Milli Rəqəmsal Folklor Verilənlər Bazasının yaradılması və strukturlaşdırılması;
- Elmi-etik prinsiplər gözlənilməklə süni intellekt texnologiyalarının (mətn analizi, avtomatik klasterləşdirmə və s.) tətbiqi ilə folklor materiallarının təhlili;
- Rəqəmsal folklorun milli kimlik, kollektiv yaddaş və ictimai özünüifadə vasitəsi kimi öyrənilməsi;

Department of digital folklore and netnographic analysis was established at the Institute of Folklore
13 June 2025, 14:12 / Important events
The department of Digital folklore and netnographic analysis has been established in the structure of the Institute of Folklore of ANAS in accordance with the challenges of the modern world. The decision was made at a special meeting of the Presidium of the National Academy of Sciences of Azerbaijan in Khankendi - Garabagh University.
The establishment of the new department is based on the need to expand digital transformation in the humanities and social sciences, as well as the introduction of artificial intelligence technologies in the light of the reforms carried out in ANAS, in accordance with the priorities set out in the “Concept of digital development in the Republic of Azerbaijan” and “Artificial Intelligence Strategy for 2025-2028”.
In this department, which is intended to operate on the basis of the principles of digital government and digital society, a systematic study of folklore processes occurring not only in the context of traditional communication, but also in the virtual environment and examples of folk art arising as a result of these processes will be carried out.
The department will be engaged in the collection, analysis and archiving of memes, idioms, internet tales and other digital folklore samples distributed in the virtual folklore environment of Azerbaijan – social networks, online platforms.
The activities of the department of Digital folklore and netnographic analysis will be organized mainly by:
• Investigation of the specifics of the virtual folklore environment of Azerbaijan within the framework of theoretical and methodological problems of Internet folklore;
• Investigation of the nature of folklore in socio-technological and techno-culturological environment, study of artificial intelligence and folklore relations;
• The use of digital folklore samples (memes, online fairy tales, idioms, etc.)) collection, classification and archiving;
• Study of folklorization processes on virtual social platforms of Azerbaijani language by netnographic methods;
• Creation and structuring of national digital folklore database;
• Artificial intelligence technologies (text analysis, automatic clustering, etc.) with the expectation of scientific and ethical principles. Analysis of folklore materials by application;
• Study of digital folklore as a means of national identity, collective memory and public self-expression;