Mayın 13-16-da Türkiyənin Ərzincan şəhərində VI Türk Dünyası Aşıqlar Festivalı və Əli Əkbər Çiçəyin xatirəsinə həsr olunmuş Aşıq ədəbiyyatı toplantısı keçirilib. Ərzincan Valiliyi, Ərzincan Binəli Yıldırım Universiteti, Ərzincan Bələdiyyəsi, Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) birgə təşkilatçılığı ilə reallaşan tədbirlərdə AMEA Folklor İnstitutunun Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. İlhamə Qəsəbova da iştirak edib. Açılış toplantısında çıxış edən əməkdaşımız Azərbaycan aşıq sənətinin müasir problemlərindən, Azərbaycan aşıq sənətinin ortaq türk mədəniyyətinə verdiyi töhfələrdən danışıb.
Daha sonra Aşıq ədəbiyyatı toplantısının elmi müzakirələrində də iştirak edən İ.Qəsəbova Azərbaycan aşıq sənətinə və aşıqlara verilən dövlət dəstəyindən bəhs edib.
Tədbirə Türkiyənin müxtəlif bölgələrindən olan ozanların, İran aşıqlarının, türkmən və özbək baxşılarının, qazax akınlarının və Azərbaycan aşıqlarının ifasında konsert proqramı ilə yekun vurulub.

Associate Professor of the Institute of Folklore participated in the 6th Turkic World Ashiq Festival
22 Mai 2025, 18:00 / Conferences, assemblies
On the 13th -16th of May the 6th Turkic World Ashiq Festival and a symposium on Ashiq literature dedicated to the memory of Ali Akbar Chichek were held in Erzinjan, Turkey. The events were organized jointly by the Erzinjan Governorship, Erzinjan Binali Yildirim University, Erzinjan Municipality, the Ministry of Culture and Tourism of Turkey, and the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA).
PhD in Philology, Associate Professor Ilhama Gasabova and leading researcher at the department of Mythology of the Institute of Folklore of ANAS, also participated in the event. In her speech at the opening session, she discussed contemporary issues in Azerbaijani ashiq art and its contributions to the common Turkic cultural heritage.
Later, during the academic discussions of the ashiq literature symposium, Ilhama Gasabova spoke about the state support provided to Azerbaijani ashiq art and ashiqs.
The event concluded with a concert program featuring performances by ozans from various regions of Turkey, Iranian ashiqs, Turkmen and Uzbek bakhshis, Kazakh akyns and Azerbaijani ashiqs.