Folklor İnstitutu Elmi şurasında yeni elmi istiqamətlər və kadr hazırlığı məsələləri müzakirə olunub
AMEA Folklor İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclasında yeni elmi istiqamətlər və yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının keyfiyyətinin yüksəldilməsi məsələləri müzakirə olunub. Elmi şuranın iclasında institut rəhbərliyi, Şuranın üzvləri və gündəlikdəki məsələlərə aidiyyəti olan şəxslər iştirak ediblər.
Folklor İnstitutunun direktoru, dosent Hikmət Quliyev iclası açaraq Elmi şuranın gündəliyində bir sıra elmi, elmi-təşkilati və cari məsələlərin müzakirəsinin nəzərdə tutulduğunu qeyd edib. O vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2 may 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin, elmi müəssisə və təşkilatlarının 2025-ci il üçün doktorant hazırlığı üzrə qəbul planına” və AMEA Rəyasət Heyətinin 8 may 2025-ci il tarixli 13/1 nömrəli qərarına əsasən, fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbul elan edilib. Qəbul planına müvafiq olaraq, Folklor İnstitutunda “Folklorşünaslıq” və “Azərbaycan ədəbiyyatı” ixtisasları üzrə ümumilikdə 5 yerin ayrıldığını qeyd edən H.Quliyev bununla əlaqədar olaraq, institutun Təhsil şöbəsinə müraciətlərin edildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra dosent H.Quliyev qeyd edib ki, hal-hazırda Folklor İnstitutunda ümumilikdə 20 elmlər doktoru və 10 fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantlar təhsil alır. Hesab edirik ki, doktorant və dissertantların dissertasiya mövzularının aktuallığı, problemlərin qoyuluşu, beynəlxalq təcrübə və çağırışlara uyğunluğu, araşdırmaların nüfuzlu jurnallarda nəşri kimi parametrlər üzrə attestasiya və monitorinqin aparılmasına ehtiyac vardır. Bununla əlaqədar xüsusi formalar hazırlanmış və yaxın günlərdə doktorant və dissertantlara təqdim ediləcəkdir.
Dosent Hikmət Quliyev gündəlikdəki digər məsələdən – Özbəkistanla folklorşünaslıq istiqamətində əlaqələrin genişləndirilməsindən danışaraq bildirib ki, Folklor İnstitutu bu ilin aprel ayında Özbəkistanın Xivə şəhərində UNESCO və ICESCO-nun himayəsi ilə keçirilən İkinci Türk Dünyası Mədəniyyət Forumunda uğurla təmsil olunub. Səfər çərçivəsində AMEA Folklor İnstitutu ilə Daşkənddəki Yunus Rəcəbi adına Özbək Milli Musiqi Sənəti İnstitutu və Urgənc Dövlət Universiteti arasında əməkdaşlığa dair memorandumlar imzalanıb. Alim Özbəkistanın elm və təhsil qurumları ilə birgə elmi tədqiqatların aparılması, kadrların yetişdirilməsi, yeni layihələrin hazırlanması və icrası, eləcə də ortaq elmi nəşrlərin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra AMEA Rəyasət Heyətinin 14 aprel 2025-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq olunmuş Folklor İnstitutunun yeni strukturundan irəli gələn elmi və elmi-təşkilati məsələlərin həyata keçirilməsi məsələsi müzakirə olunub. Qeyd olunub ki, Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə Folklor İnstitutunun strukturunda daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi yaradılıb.
Eyni zamanda Elmi şurada ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət siyasətinə, müasir dünyanın çağırışlarına və son dövrlərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında aparılan islahatlara müvafiq olaraq, bir sıra yeni elmi istiqamətlər üzrə şöbələrin yaradılması barədə vəsatət qaldırılması qərara alınıb.
Daha sonra institutun elmi katibi, dosent Elçin Abbasov AMEA Folklor İnstitutunun Elmi şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi və 2025-ci il üçün institutun nəşrlər planının hazırlanması barədə məlumat verib.
08-10 may 2025-ci il tarixlərində Türkiyənin Trabzon şəhərində ezamiyyətdə olmuş Müasir folklor şöbəsinin müdiri, fil.e.d., prof. Füzuli Bayat çıxış edərək Trabzon Universitetinin İnsan və cəmiyyət elmləri fakültəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Yavuz Sultan Səlim: elm, düşüncə və sənət” mövzusunda beynəlxalq simpoziumda iştirakı barədə təəssüratlarını bölüşüb.
Türk xalqları folkloru şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Səkinə Qaybalıyeva 26 may 2025-ci il tarixində AMEA Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş “Milli dövlətçilik və folklor” mövzusunda respublika elmi konfransının təşkili barədə məlumat verib.
Şura üzvlərindən institutun Folklor nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri, fil.e.d., prof. Füzuli Bayat, Türk xalqları folkloru şöbəsinin şöbəsinin müdiri, fil.e.d., prof. Əfzələddin Əsgər çıxış edərək gündəlikdəki məsələlərə münasibətlərini bildiriblər.
Cari məsələlər sırasında Folklor İnstitutunun Türk xalqları folkloru şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d. Elnarə Hüseyn qızı Əmirliyə və Mifologiya şöbəsinin böyük elmi işçisi, fil.ü.f.d. Vüsalə Roma qızı Nəsibovaya ixtisas üzrə dosent elmi adının verilməsi üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması ilə bağlı məsələyə baxılıb. Gizli səsvermənin nəticələri müsbət hesab edilərək, iddiaçıların dosent elmi adı alması üçün vəsatət qaldırılması qərara alınıb.

New scientific directions and staff training issues were discussed at the Scientific Council of the Institute of Folklore
22 Mai 2025, 14:33 / Conferences, assemblies
At the next meeting of the Scientific Council of the Institute of Folklore of ANAS the new scientific directions and issues of improving the quality of training of highly qualified personnel were discussed. The meeting of the Scientific Council was attended by the administration of the Institute, members of the Council and persons related to the issues on the agenda.
The Director of the Institute of Folklore, Associate Professor Hikmat Guliyev, opened the meeting by noting that the agenda of the Academic Council included the discussion of several scientific, organizational and current issues. He mentioned that, in accordance with the “Admission Plan for Doctoral Studies in Higher Education Institutions, Scientific Institutions, and Organizations of the Republic of Azerbaijan for the Year 2025” approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated May 2, 2025 and based on Decision № 13/1 of the Presidium of ANAS dated May 8, 2025, admission to Doctoral studies (PhD level) has been announced. According to the admission plan a total of 5 places were allocated at the Institute of Folklore on the specialties “Folklore studies” and “Azerbaijani literature” PhD Hikmat Guliyev brought to the attention that in this regard, appeals were made to the Education Department of the Institute.
Associate Professor Hikmat Guliyev further noted that currently, a total of 20 doctoral and 10 PhD candidates are pursuing their studies at the Institute of Folklore. He mentioned the need for attestation and monitoring of doctoral and dissertation research based on such parameters as the relevance of dissertation topics, the formulation of research problems, alignment with international experience and contemporary challenges and the publication of research in reputable academic journals. In this regard, special forms have been prepared and will be distributed to doctoral and PhD candidates in the coming days.
Associate Professor Hikmat Guliyev, speaking on another item on the agenda - the expansion of cooperation with Uzbekistan in the field of folklore studies - noted that the Institute of Folklore was successfully represented at the Second Turkic World Cultural Forum, held in April this year in Khiva, Uzbekistan, under the auspices of UNESCO and ICESCO. Within the framework of the visit, memorandums of cooperation were signed between the Institute of Folklore of ANAS and the Yunus Rajabi Uzbek National Institute of Music Art in Tashkent, as well as Urgench State University. The scholar noted the importance of conducting joint scientific researches with the academic and educational institutions of Uzbekistan, training specialists, developing and implementing new projects and carrying out joint scientific publications.
Subsequently, the implementation of scientific and organizational matters arising from the new structure of the Institute of Folklore — approved by the decision of the Presidium of ANAS dated April 14, 2025 — was discussed. It was noted that, in accordance with the relevant decision of the Presidium, a Public Relations Department has been established within the structure of the Institute of Folklore, utilizing internal resources and existing staff positions.
At the same time, it was decided to petition the Scientific Council to establish departments on a number of new scientific directions in accordance with the state policy implemented in our country, the challenges of the modern world and the reforms carried out in the Azerbaijan National Academy of Sciences in recent years. Then the scientific secretary of the Institute, Associate Professor Elchin Abbasov informed about making changes to the composition of the Scientific Council of the Institute of Folklore of ANAS and preparing the publication plan of the Institute for 2025.
From May 8 to 10, 2025, the Head of the Department of Contemporary Folklore, Doctor of Philology and Professor Füzuli Bayat, was on a business trip to the city of Trabzon, Turkey. He delivered a speech and shared his impressions of participating in the international symposium titled “Yavuz Sultan Selim: Science, Thought, and Art”, organized by the Faculty of Humanities and Social Sciences at Trabzon University. On May 26, 2025, Associate Professor Sakina Gaybaliyeva, PhD in Philology and the leading researcher of the Department of Folklore of Turkic peoples, provided information about the organization of the national scientific conference titled “National Statehood and Folklore”, dedicated to the “Year of the Constitution and Sovereignty.” The event is being organized by the Institute of Folklore of ANAS.
Among the council members, Professor Fuzuli Bayat and Professor Afzaladdin Asgar and expressed their views on the agenda items.
Among the current issues discussed was the proposal to petition the Supreme Attestation Commission for awarding the academic title of Associate Professor in their respective specialties to PhD Elnara Huseyn gizi Amirli and PhD Vusala Roma gizi Nasibova. Following the results of a secret ballot, which were deemed positive, it was decided to submit the petition for awarding the academic title of Associate Professor to the candidates.