Folklor İnstitutunun professoru Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində keçirilən festival çərçivəsində elmi seminarda məruzə edib
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Əl Nəhyanın himayəsi ilə Şeyx Zayed festivalının əsası 01 noyabr 2024-cü ildə qoyulub və 28 fevral 2025-ci il tarixinədək Əbu-Dabidə, Əl Vathba və Dubay bölgəsində davam edəcəkdir. Festival İslam dünyasının zəngin mədəniyyətini, incəsənət və ədəbi irsini dünyaya nümayiş etdirmək məqsədi ilə müxtəlif əyləncəli, mədəni və elmi tədbirləri əhatə edir. Bu il festival “Hayakum” (ərəb dilində “Xoş gəlmisiniz”) mövzusunda keçirilib və tədbirdə 27-dən çox ölkə iştirak edib. Onlardan bəziləri öz pavilyonlarını ilk dəfə təqdim ediblər. Ziyarətçilər bu pavilyonlar vasitəsilə müxtəlif ölkələrin mədəniyyətlərini və ənənələrini yaxından öyrənmək imkanı qazanıblar. Festival proqramı çərçivəsində xalq rəqsləri və folklor təqdimatları, seminarlar, atəşfəşanlıq, dron və lazer şouları, müxtəlif müğənnilərin konsertləri keçirilib.
20 yanvar 2025-ci ildən 06 fevral 2025-ci ilədək davam edən, müxtəlif tamaşa və tədbirləri özündə ehtiva edən Şərqi Asiya festivalı çərçivəsində keçirilən elmi seminarda AMEA Folklor İnstitutunun Dədə Qorqud şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Ramazan Qafarlı da iştirak edib. Alim elmi seminarda “İraq türkmanlarının (Kərkük-Mosul) folklorunun Azərbaycanda nəşri və tədqiqi məsələləri” mövzusunda məruzə edib.

Professor of the Institute of Folklore gave a report at a scientific seminar within the framework of the Festival held in the United Arab Emirates
17 February 2025, 18:00 / Conferences, assemblies
Under the patronage of His Highness Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, President of the United Arab Emirates, the Sheikh Zayed Festival was launched on November 1, 2024 and will continue until February 28, 2025 in Abu Dhabi, Al Wathba and Dubai. The Festival includes various entertaining, cultural and scientific events aimed at demonstrating the rich culture, art and literary heritage of the Islamic world to the world.
The scientific seminar held within the framework of the East Asian Festival, which lasts from January 20, 2025 to February 06, 2025, which includes various performances and events, was attended by the Head of the department Dede Gorgud of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Philology, Professor Ramazan Gafarli. The scientist made a report at the scientific seminar on “Issues of publication and study of the folklore of Iraqi Turkmens (Kirkuk-Mosul) in Azerbaijan”.