AMEA Folklor İnstitutunun Elmi şurasının qərarı ilə “Azsaylı xalqların folkloru” seriyasından VI kitab çapdan çıxıb. Kitabda təqdim olunan folklor örnəkləri Elmin İnkişafı Fondunun (indiki Azərbaycan Elm Fondunun) maliyyə dəstəyi ilə 2017-2018-ci illərdə həyata keçirilən “Folklorda azərbaycançılıq və multikulturalizm” layihəsi çərçivəsində toplanılıb. Layihədə əsas məqsəd azərbaycançılıq və multikulturalizmin folklor qaynaqlarını müəyyənləşdirmək, Azərbaycanda yaşayan xalqları birləşdirən ortaq mədəni dəyərləri tapıb üzə çıxartmaq idi. Bu məqsədlə Zaqatala, Balakən, Quba, Qusar, Lənkəran və Masallı rayonlarına ezamiyyələr təşkil olunub, həmin rayonlarda məskunlaşmış azsaylı xalqların nümayəndələri ilə görüşlər keçirilib. Layihənin icrası nəticəsində müəyyən edilib ki, milli mənsubiyyətindən asılı olmayaraq Azərbaycanda yaşayan xalqları birləşdirən əsas amillər ortaq vətən, ortaq dil, ortaq tarix və ortaq mədəniyyət anlayışıdır. Bu anlayışlar həm də azərbaycançılıq məfkurəsinin əsasını təşkil edən elementlərdir. Azərbaycanda yaşayan xalqların hər birinin ortaq bir vətəni vardır, bu da Azərbaycan Respublikasıdır. Azərbaycan ərazisində yaşayan hər bir xalq bu ölkəni özünün doğma vətəni saymış, onun inkişafı üçün çalışmış, onun uğrunda vuruşmuş və şəhid vermişdir. Azərbaycan ərazisində yaşayan xalqların hər birinin öz dili olsa da, onları birləşdirən ümumi bir dil vardır, o da Azərbaycan dilidir. Azərbaycan dilinin dünyanın inkişaf etmiş dillərindən biri olması, bu dildə bədii, elmi və publisistik əsərlər ərsəyə gətirmək imkanı onun birləşdirici amil olmasında mühüm rol oynayıb. Bu xalqlar Azərbaycan dilini öz doğma dilləri qədər mənimsəmiş, bu dildə yazıb-yaratmış, gözəl əsərlər ərsəyə gətirmişlər.
Kitaba saxur, avar, talış və ləzgilərdən toplanmış ortaq mədəni dəyərlərimizi əks etdirən folklor örnəkləri daxil edilib. Kitabda təqdim olunan materialların toplayıcıları dosentlər İlkin Rüstəmzadə, Afaq Ramazanova, Qalib Sayılov, Mətanət Yaqubqızı və Ləman Vaqifqızıdır. 330 səhifə həcmində olan kitab “Elm və təhsil” nəşriyyatında işıq üzü görüb.

The next book from the series “Folklore of minorities” has been published
The 6th book of the series “Folklore of minorities” was published by the decision of the Scientific Council of the Institute of Folklore of ANAS. The folklore examples presented in the book were collected within the framework of the project “Azerbaijanism and multiculturalism in folklore” implemented in 2017-2018 with the financial support of the Science Development Foundation (now the Azerbaijan Science Foundation). The main goal of the project was to identify the folklore sources of Azerbaijanism and multiculturalism, to find common cultural values that unite the peoples living in Azerbaijan. For this purpose, business trips were organized to Zagatala, Balakan, Guba, Gusar, Lankaran and Masalli regions, meetings were held with representatives of the small peoples settled in these regions. As a result of the implementation of the project, it was established that the main factors uniting the peoples living in Azerbaijan, regardless of their nationality, are the common homeland, language, common history and common culture. These concepts are also elements that form the basis of the ideology of azerbaijanism. These concepts are also elements that form the basis of the ideology of azerbaijanism. Each of the peoples living in Azerbaijan has a common homeland, which is the Republic of Azerbaijan. Every nation living in the territory of Azerbaijan considered this country its native homeland, worked for its development, fought and martyred for it.
The fact that the Azerbaijani language is one of the developed languages of the world, the opportunity to create artistic, scientific and journalistic works in this language played an important role in its unifying factor. These peoples mastered the Azerbaijani language as much as their native languages, wrote and created in this language and created wonderful works.
Folklore examples reflecting our common cultural values collected from sakhur, avar, talysh and lezgins are included in the book. The collectors of the materials presented in the book are Associate Professors Ilkin Rustamzade, Afag Ramazanova, Galib Sayilov, Matanat Yagubgizi and Laman Vagifgizi. The book with a volume of 330 pages was published in the publishing house “Science and education”.