“Türk dünyasında milli kimlik və mədəni irs” mövzusunda III Beynəlxalq Türkoloji Konqres öz işinə başlayıb
Dekabrın 2-də AMEA Rəyasət Heyətinin binasında Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi münasibətilə Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA), Çankırı Karatekin Universitetinin Türkologiya İnstitutu və Mukimi adına Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Türk dünyasında milli kimlik və mədəni irs” mövzusunda III Beynəlxalq Türkoloji Konqres öz işinə başlayıb.

III International Turkological Congress on the theme “National identity and cultural heritage in the Turkic world” started its work
02 December 2024, 17:00 / Conferences, assemblies
On the 2nd of December the 3rd International Turkological Congress on the theme “National Identity and Cultural Heritage in the Turkic World” began at the ANAS Presidium building, jointly organized by the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey, the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), the Institute of Turkology of Chankiri Karatekin University and the Kokand State Pedagogical Institute named after Mukimi, on the occasion of the declaration of Shusha as the “Cultural Capital of the Islamic World” for 2024.