Beynəlxalq konqresdə əməkdaşımızın məruzəsi dinlənilib
24-26 oktyabr 2024-cü il tarixlərində Antalya Belek Universiteti, Unesco-nun Türkiyə Milli Komissiyası və Belek Türkcə Öyrətim Mərkəzinin (TÖMƏR) təşkilatçılığı ilə Türkiyənin Antalya Belek Universitetinin ev sahibliyi ilə II Beynəlxalq İncəsənət və Sosial Elmlər Konqresi keçirilib. Hibrid formatda təşkil olunan beynəlxalq konqresdə Türk dünyasının müxtəlif dövlətlərindən olan 122 elm adamının məruzəsi dinlənilib.
Konqresin əsas müzakirə başlıqlarını dil, ədəbiyyat, fəlsəfə, qastronomiya, incəsənət, folklor, hüquq, memarlıq, media araşdırmaları, marketinq, psixologiya, siyasi və sosial elmlər, tibb, turizm, beynəlxalq münasibətlər, xaricdə türk dili tədrisi və s. kimi mövzular təşkil edib.
İkincisi təşkil olunan bu ilki konqresdə AMEA Folklor İnstitutunun Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Məleykə Məmmədova “Azərbaycan və Anadolu xalq mədəniyyətində bədən tərbiyəsi ilə bağlı uşaq idman oyunları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.

The report of our employee was heard at the International Congress
On October 24-26, 2024, Antalya Belek University, UNESCO National Commission of Turkey and Belek Turkish Teaching Center hosted the II International Congress of Arts and Social Sciences by Antalya Belek University of Turkey. At the international congress organized in a hybrid format, 122 scientists from different countries of the Turkic world made reports. The main discussion titles of the Congress include language, literature, philosophy, gastronomy, art, folklore, law, architecture, media studies, marketing, psychology, political and social sciences, medicine, tourism, international relations, Turkish language teaching abroad and so on.
Leading researcher of the department Mythology of the Institute of Folklore of ANAS, PhD, Associate professor Maleyka Mammadova made a report on the theme “Children’s sports games related to physical education in Azerbaijani and Anatolian folk culture”.