“Naxçıvan milli-mənəvi dəyərlər kontekstində” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
10 oktyabr 2024-cü il tarixində AMEA Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Naxçıvan milli-mənəvi dəyərlər kontekstində” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA Folklor İnstitutunun Elmi katibi, fil.ü.f.d., dos. Elçin Abbasov bildirib ki, bu il Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 100 ili tamam olur. Bu münasibətlə 30 dekabr 2023-cü il tarixdə dövlət başçısı cənab İlham Əliyev “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. Həmin Sərəncamın icrası ilə bağlı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Tədbirlər planına əsasən təşkil olunan konfransın elmi-praktiki əhəmiyyətindən bəhs edən alim, Naxçıvanın muxtariyyət statusunun tarixi önəmini vurğulayıb, qədim tarixə və zəngin mədəniyyətə malik bu regionun Azərbaycanın ictimai-siyasi və elmi-mədəni həyatında özünəməxsus rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Sonra plenar iclasın məruzələri dinlənilib. Fil.ü.f.d., dos. Elçin Abbasovun “Naxçıvanın daş qoç qəbirüstü abidələrinin mifoloji semantikası” və fil.ü.f.d. Əpoş Vəliyevin “Naxçıvanın qədim məişət əşyaları” mövzularında məruzələri maraqla qarşılanıb.
Konfrans öz işini bölmə iclaslarında davam etdirib. Bölmə iclaslarında Naxçıvan regionunun folkloru, etnoqrafiyası, adət-ənənələri, bu bölgədən olan şair və yazıçıların ədəbi irsinin araşdırılmasını əhatə edən çoxsaylı məruzələr dinlənilib, geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Republican scientific conference on the theme “Nakhchivan in the context of national-moral values” was held
10 October 2024, 19:00 / Conferences, assemblies
On the 10th of October in 2024 the Institute of Folklore of ANAS nas organized a Republican scientific conference “Nakhchivan in the context of national and spiritual values” dedicated to the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic. Scientific secretary of the Institute of Folklore of ANAS, PhD., associate professor Elchin Abbasov said that this year was the 100th anniversary of the establishment of the Nakhchivan Autonomous Republic. On this occasion, on the 30th of December in 2023 the head of state Mr. Ilham Aliyev signed an order “On the celebration of the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic”. Talking about the scientific-practical importance of the conference organized according to the Action plan of the Azerbaijan National Academy of Sciences regarding the implementation of that Decree, the scientist mentioned the historical importance of the autonomous status of Nakhchivan, that this region with ancient history and rich culture played a unique role in the socio-political and scientific-cultural life of Azerbaijan.
Then the reports of the plenary session such as “Mythological semantics of stone ram gravestones of Nakhchivan” by PhD., associate professor Elchin Abbasov and “The ancient household items of Nakhchivan” by PhD Aposh Valiyev were met with interest.
The conference continued its work in sections. Numerous reports covering the study of folklore, ethnography, traditions, literary heritage of poets and writers from this region were heard at the section meetings and a wide exchange of views was held.