Əməkdaşlarımız “Azərbaycan dili və müasir dilçilik: problemlər, perspektivlər və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak ediblər
Oktyabrın 5-də Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi və Neftçala rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “AZLİNQ 2024 – Azərbaycan dili və müasir dilçilik: problemlər, perspektivlər və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” 01 noyabr 2018-ci il tarixli Fərmanına uyğun olaraq bu il dördüncüsü təşkil olunan konfransda Azərbaycanın tanınmış alimləri ilə yanaşı, yerli və xarici gənc tədqiqatçılar də iştirak ediblər.
Neftçala rayon Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən tədbirə AMEA Folklor İnstitutunun əməkdaşları da qatılıblar. Konfransın panel iclaslarında çıxış edən institutun Qərbi Azərbaycan folkloru şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Nigar Həsənovanın “Naxçıvan folklorunun dialekt xüsusiyyətləri”, Türk xalqları folkloru şöbəsinin aparıcı elmi işçiləri – fil.ü.f.d., dos. Ləman Süleymanovanın “Xoryatların dil xüsusiyyətləri” və fil.ü.f.d. Qumru Şəhriyarın “Türk dastanlarının Azərbaycan dilinə tərcümə məsələsi (Qırx batır haqqında dastan silsiləsi əsasında)” mövzularında məruzələri maraqla qarşılanıb.

International scientific conference on the theme “Azerbaijani language and modern linguistics: problems, perspectives and challenges”
08 October 2024, 11:14 / Conferences, assemblies
On the 5th of October in 2024 the international scientific conference on the theme “AZLING 2024 – Azerbaijani language and modern linguistics: problems, prospects and challenges” was held with the support of the Heydar Aliyev Foundation, Regional Development Public Union and the Heydar Aliyev Center of Neftchala region.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, dated November 01, 2018 “On measures related to the protection of the purity of the Azerbaijani language and further improvement of the use of the state language” along with well-known Azerbaijani scientists, local and foreign young researchers also participated in the conference, which was organized this year for the fourth time.
The employees of the Institute of Folklore of ANAS also attended the event held at the Heydar Aliyev Center of Neftchala region. The reports such as “Dialect features of Nakhchivan folklore” by PhD., associate professor Nigar Hasanova, “Language features of khoyrats” by PhD., associate professor Laman Suleymanova and “The issue of translation of Turkic epics into Azerbaijani language (based on the series of epics about forty heroes)” by PhD Gumru Shahriyar were received with interest.