4 oktyabr 2024-cü il tarixində AMEA Folklor İnstitutu Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib. İnstitutun direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Afaq Ramazanova iclası açaraq gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
İclasda AMEA Folklor İnstitutunun 2024-cü il üçün elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturasına qəbulun nəticələri müzakirə edilib.
İnstitutun Təhsil şöbəsinin müdiri Məhsəti Süleymanova 2024-cü tədris ili üçün “Folklorşünaslıq” və “Azərbaycan ədəbiyyatı” ixtisasından fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya sənədləri qəbul edilmiş şəxslər barədə məlumat verib. Əvvəlcə iddiaçılar İlahə Əsgərova və Maya Abdullayevanın fəlsəfə doktoru proqramı üzrə 5719.01 – “Folklorşünaslıq” ixtisasından dissertanturaya qəbulu məsələsinə baxılıb. İddiaçılara təklif olunan mövzu və elmi rəhbərlər təsdiq edilib.
Sonra 5719.01 – “Folklorşünaslıq” ixtisası üzrə fil.ü.f.d. Qiymət Məhərrəmlinin qiyabi doktoranturaya, fil.ü.f.d. Xalidə Məmmədova və fil.ü.f.d. Elnarə Əmirlinin dissertanturaya, 5716.01 – “Azərbaycan ədəbiyyatı” ixtisası üzrə isə fil.ü.f.d. Nərmin Məmmədovanın dissertanturaya qəbulu barədə məsələ müzakirə edilib. Bu barədə müsbət qərar qəbul edən Elmi şura iddiaçıların dissertasiya mövzularını və elmi məsləhətçilərini təsdiq edib.
Daha sonra gündəlikdəki ikinci məsələ – Folklor İnstitutunun Türk xalqları folkloru şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qumru Şəhriyara ixtisas üzrə dosent elmi adının verilməsi üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması ilə bağlı səsvermə keçirilib.
Gizli səsvermənin nəticələri müsbət hesab edilərək, iddiaçının dosent elmi adı alması üçün qərar verilib.
Gündəlikdəki üçüncü məsələ institutun Dədə Qorqud şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nizami Adışirinovun “Molla Cümə yaradıcılığının mifopoetikası” adlı kitabının çapa tövsiyə edilməsi ilə bağlı olub.

The next meeting of the Scientific Council of the Institute of Folklore
The next meeting of the Scientific Council of the Institute of Folklore of ANAS was held on October 4, 2024. Deputy director of the Institute, PhD in Philology, associate professor Afag Ramazanova opened the meeting and brought to attention the issues on the agenda.
At the meeting, the results of admission to doctoral and dissertational courses of the Institute of Folklore of ANAS for the preparation of doctors of Sciences and PhDs for 2024 were discussed.
Head of the Education Department of the Institute Mahsati Suleymanova gave information about those who received documents for doctoral studies and dissertations on the preparation of doctors of philosophy and doctors of Sciences in the specialty “Folklore-study” and “Azerbaijani literature” for the 2024 academic year. The Scientific Council approved the dissertation topics and scientific consultants of the applicants.
Then a vote was held on the second issue on the agenda the senior researcher of the department of Folklore of Turkic peoples of the Institute of Folklore, PhD. in Philology Gumru Shahriyar the title of associate professor in the specialty.
The results of the secret voting were considered positive and it was decided that the claimant would receive the title of associate professor.
The third issue on the agenda was the recommendation of the book for publication “Mythopoetics of Molla Juma’s activity” by Nizami Adishirinov, senior researcher of the department Dede Gorgud of the Institute, PhD in philology. The book was recommended for publication by members of the Scientific Council.