AMEA Folklor İnstitutunun Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şakir Albalıyev “Metafizika” beynəlxalq fəlsəfi və fənlərarası araşdırmalar jurnalının “Filologiya və pedaqogika elmləri” bölməsi üzrə redaksiya heyətinin üzvü seçilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının elmi nəşrləri sırasında olan “Metafizika” jurnalı 2018-ci ildən nəşr edilir. Altı dildə (Azərbaycan, rus, ingilis, türk, ərəb və fars) məqalələrin yer aldığı jurnalın redaksiya heyətində yerli ziyalılarımızla yanaşı, ABŞ, Vatikan, Türkiyə, Rusiya, İran, Əfqanıstan, Çin, Qazaxıstan, Misir, Gürcüstan, Polşa, Özbəkistan, Ukrayna alimləri təmsil olunur (baş redaktor: fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələddin Məlikov).
Bir sıra beynəlxalq elektron bazalara (https://elibrary.ru; copernicus; www.academia.edu və s.) daxil olan “Metafizika” jurnalı cari ildən ERİH PLUS (European Journal of Management Issues) beynəlxalq xülasələndirmə və indeksləmə sisteminə daxil edilib.
İldə dörd dəfə nəşr olunan jurnalda ictimai, humanitar və sosial elmlərin (fəlsəfə, sosiologiya, psixologiya, tarix, arxeologiya, antropologiya, filologiya, pedaqogika, hüquq, siyasi elmlər, iqtisadiyyat, memarlıq, sənətşünaslıq və b.) müxtəlif istiqamətləri üzrə ORCID ID indeksinə malik olan alimlərin və tələbələrin məqalələri nəşr edilir.

A scientist of the Institute of Folklore was elected a member of the editorial board of a journal
Leading researcher of the department of Mythology of the Institute of Folklore ANAS, Doctor of Philosophy in Philology, associate professor Shakir Albaliyev was elected a member of the editorial board of the “Philology and Pedagogical Sciences” section of the “Metaphysics” international philosophical and interdisciplinary research journal. The journal “Metaphysics”, which is among the scientific publications of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, has been published since 2018.
In addition to our local intellectuals, the editorial staff of the journal, which contains articles in six languages (Azerbaijani, Russian, English, Turkish, Arabic and Persian), the scientists from the USA, the Vatican, Turkey, Russia, Iran, Afghanistan, China, Kazakhstan, Egypt, Georgia, Poland, Uzbekistan, and Ukraine are represented (chief editor: PhD, associate professor Aladdin Malikov).
The journal “Metafizika”, included in a number of international electronic databases (https://elibrary.ru; Copernicus; www.academia.edu, etc.), has been included in the ERIH PLUS (European Journal of Management Issues) international summarizing and indexing system since the current year.
The journal, published four times a year, has an ORCID ID index for various fields of public, humanitarian and social sciences (philosophy, sociology, psychology, history, archeology, anthropology, philology, pedagogy, law, political science, economics, architecture, art studies, etc.) articles by the scientists and students are published.