11-13 iyul 2024-cü il tarixlərində Kosovanın Priştina Ukshin Hoti Universitetində X Beynəlxaq Turkcess Təhsil və Sosial Elmlər Konqresi keçirilib. Bir neçə universitet və qurumun birgə təşkilatçılığı ilə hibrid formatda keçirilən konqresə dünyanın bir sıra ölkələrindən alim və araşdırmaçılar qatılıblar.
Sözügedən konqresdə AMEA Folklor İnstitutunun Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məleykə Məmmədova onlayn formada “Süni intellekt və folklor tətbiqləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.

Our employee gave a report at the international congress
On the 11th-13th of July in 2024 the 10th International Turkcess Congress of Education and Social Sciences was held at Ukshin Hoti University of Pristina, Kosovo. Scientists and researchers from several countries of the world participated in the congress held in a hybrid format with the joint organization of several universities and institutions.
At the mentioned congress, the leading researcher of the Department of Mythology of the ANAS Folklore Institute, PhD, associate professor Maleyka Mammadova delivered a report on the theme “Artificial intelligence and folklore applications” in the online form.