Folklor İnstitutunun əməkdaşları “Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresində iştirak ediblər
21-23 iyun 2024-cü il tarixlərində Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Qərbi Azərbaycan İcmasının birgə təşkilatçılığı ilə “Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresi keçirilib. Festival-konqresin rəsmi açılış mərasimi Zəngəzur Milli Parkında, Batabat yaylağında baş tutub.
Tədbirin Naxçıvan Dövlət Universitetində keçirilən plenar və bölmə iclaslarında elm adamlarının Qərbi Azərbaycanla bağlı məruzələri dinlənilib və fikir mübadiləsi aparılıb.
Festival-konqresdə AMEA Folklor İnstitutunun əməkdaşları da iştirak ediblər. İnstitutun Qərbi Azərbaycan folkloru şöbəsinin aparıcı elmi işçiləri – fil.ü.f.d., dos. Nigar Həsənova “Qərbi Azərbaycan folklorunda toponimlər”, fil.ü.f.d. Əpoş Vəliyev “Qərbi Azərbaycanın adət-ənənələri”, Türk xalqları folkloru şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d. Tahir Nəsib “Ağbaba-Şörəyel folklor təhkiyə strukturunda epik, lirik əvəzlənmə”, Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Məleykə Məmmədova isə “Amasya və Naxçıvandan İrəvana Qərbi Azərbaycan mədəniyyətində evlənmə ritualları” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Festival-konqres çərçivəsində məktəblilər arasında “Qərbi Azərbaycana qayıdış” olimpiadası da keçirilib. Olimpiadanın Ekspertlər şurasına Azərbaycanın müxtəlif elm və təhsil ocaqlarında çalışan alimlər dəvət olunublar. AMEA Folklor İnstitutunun Türk xalqları folkloru şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Ləman Süleymanova da olimpiadanın hər üç turunda Ekspertlər şurasında təmsil olunub. Qeyd edək ki, olimpiadanın I və II turları Bakı şəhərində, III turu isə Naxçıvan Dövlət Universitetində təşkil olunub.
İnstitutun Sənədlərlə iş şöbəsinin müdiri Afaq Mustafayeva isə festivalın təşkilati işlərində yaxından iştirak edib, şəxsi arxivindəki Qərbi Azərbaycan bölgəsinə aid eksponatları sərgiyə təqdim edib. Zəngəzur Milli Parkında, Batabat yaylağında keçirilən “Qərbi Azərbaycana qayıdış” festivalında bölgənin folklor nümunələri, adət-ənənələri, milli mətbəxi və digər dəyərləri təbliğ olunub. Hər bir mahal üçün ayrıca qurulan alaçıqlar, həmin alaçıqlarda sərgilənən milli geyimlər, yeməklər, əkinçilik və toxuculuq alətləri, gündəlik məişətdə istifadə olunan əşyalar, xalçalar festival iştirakçılarında xoş ovqat yaradıb.
“Qərbi Azərbaycana qayıdış” festival-konqresi iyunun 23-də mükafatlandırma və bağlanış mərasimi ilə yekunlaşıb.

Employees of the Institute of Folklore took part in the Festival-Congress “Return to the West Azerbaijan”
25 June 2024, 13:25 / Conferences, assemblies
On June 21-23, 2024, the "Return to West Azerbaijan" festival-congress was held in the Autonomous Republic of Nakhchivan with the joint organization of the authorized representation of the President of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Nakhchivan State University and the West Azerbaijan Community. The official opening ceremony of the festival-congress took place in Zangezur National Park, Batabat plateau. At the plenary and section meetings of the event held at Nakhchivan State University, reports of scientists about West Azerbaijan were heard and opinions were exchanged.
Employees of ANAS Folklore Institute also participated in the festival-congress. The reports were made by different scientists such as “Toponyms in West Azerbaijani folklore” by PhD., associate professor Nigar Hasanova, “Traditions of Western Azerbaijan” by PhD Aposh Valiyev, “Epic, lyrical substitution in the Agbaba-Shoreyel folklore development structure” by PhD Tahir Nasib, ‘Marriage rituals in the Western Azerbaijani culture from Amasya and Nakhchivan to Yerevan” by PhD, associate professor Maleyka Mammadova.
Within the framework of the festival-congress, the Olympiad “Return to Western Azerbaijan” was held among schoolchildren. Scientists working in different scientific and educational centers of Azerbaijan were invited to the Expert Council of Olympiad.  Leading researcher of the Department of Folklore of Turkic Peoples of ANAS Folklore Institute, PhD, associate professor Leman Suleymanova was also represented in the Council of Experts in all three rounds of the Olympiad. It should be noted that the first and second rounds of the Olympiad were held in Baku and the third round was held in Nakhchivan State University.
Afag Mustafayeva, head of the Documentary Department of the Institute, took part in the organizational work of festivals and presented the exhibits from her personal archive to the exhibition from the West Azerbaijan region. Folklore examples, traditions, national cuisine and other values of the region were promoted at the “Return to Western Azerbaijan” festival held in Zangazur National Park, Batabat plateau. The stalls set up separately for each district, national costumes, food, agricultural and weaving tools, daily household items and carpets exhibited in those stalls created a pleasant atmosphere among the festival participants.
The festival-congress “Return to Western Azerbaijan” concluded on the 23rd of June with the awarding and closing ceremony.