Folklor İnstitutunun əməkdaşı beynəlxalq konqresdə məruzə edib
07-09 iyun 2024-cü il tarixlərində Moldovanın Komrat Dövlət Universitetində İstanbul Rumeli Universiteti, Beynəlxalq Elmi Araşdırma və Strateji İnkişaf Dərnəyi, Komrat Dövlət Universiteti, Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumu, Xaricdə Yaşayan Türklər və Qohum Topluluqlar Başqanlığı, Balkan Gəncliyi Strateji İşbirliyi Dərnəyi (BALGENÇ), Türk Dil Qurumu (TDK), Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) birgə təşkilatçılığı ilə I Beynəlxalq Dostluq Körpüsü Sosial Elmlər Konqresi keçirilib. Konqresdə dünyanın 19 ölkəsindən, o cümlədən Türkiyə, Azərbaycan, Ukrayna, Özbəkistan, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti, Sudan, Macarıstan, Rumıniya, Hindistan, Nigeriya, Əlcəzair, Pakistan, Bolqarıstan, ABŞ, Kanadadan olan alimlər iştirak ediblər. Hibrid formatda keçirilən konqresdə ümumilikdə 182 məruzə dinlənilib.
AMEA Folklor İnstitutunun Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məleykə Məmmədova konqresdə “Azərbaycan və Anadoludan Qaqauziyaya türk xalq mədəniyyətində qırxbasma və albasmadan qorunma ritualları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.

The employee of the Institute of Folklore made a report at the International Congress
On the 7th-9th of June in 2024 Istanbul Rumeli University, International Scientific Research and Strategic Development Association, Comrat State University, Ataturk Culture, Language and History Higher Institution, Presidency of Turks Abroad and Related Communities, Balkan Youth Strategic Cooperation at Komrat State University of Moldova Association, Turkish Language Institute (TDK), Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) organized the 1st International Friendship Bridge Social Sciences Congress. The scientists from 19 countries of the world, including Turkey, Azerbaijan, Ukraine, Uzbekistan, Turkish Republic of Northern Cyprus, Sudan, Hungary, Romania, India, Nigeria, Algeria, Pakistan, Bulgaria, USA, Canada participated in the congress. About 182 reports were heard at the congress held in a hybrid formation.
Maleyka Mammadova, leading researcher of the department of Mythology of the Institute of Folklore ANAS, PhD in Philology, associate professor, made a report at the congress.