Folklor İnstitutunun əməkdaşı “Yaşıl dünyamız gözlərə nur verən elmin işığında” mövzusunda elmi konfansda məruzə edib
Aprelin 25-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Qadınlar Şurasının və Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə institutun akt zalında görkəmli oftalmoloq alim akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 101 illiyinə və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr edilmiş “Yaşıl dünyamız gözlərə nur verən elmin işığında” mövzusunda elmi konfans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova, AMEA Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadə, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin alimləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının nümayəndələri, eləcə də Qadınlar Şurasının üzvləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli 2023-cü ildə akademik Zərifə xanım Əliyevanın 100 illik yubileyi münasibətilə AMEA Rəyasət Heyətinin, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Səhiyyə Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı və ölkə ictimaiyyətinin iştirakı ilə görkəmli oftalmoloq alimə həsr olunmuş silsilə konfransların keçirildiyini, nəşrlərin ərsəyə gətirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, həmin tədbirlər və monoqrafik tədqiqatlarla akademik Zərifə Əliyevanın misilsiz xidmətləri Azərbaycan cəmiyyətinə və dünya oftalmologiya elmi ictimaiyyətinə yenidən tanıdılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Zərifə xanım görmə qabiliyyətinin bərpası ilə bağlı mühüm tədqiqatlar aparıb, Azərbaycan xalqının gözünə işıq olub və onun tədqiqatları ölkə başçısı tərəfindən ölkəmizdə elan edilmiş “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə, yaşıl dünyamıza tam uyğundur.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e. akademik Gövhər Baxşəliyeva, AMEA Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadə çıxış ediblər.
Giriş nitqlərindən sonra akademik Zərifə Əliyevaya həsr olunmuş film nümayiş etdirilib.
Daha sonra məruzələr dinlənilib. Konfransda iştirak edən AMEA Folklor İnstitutunun Qadınlar Təşkilatının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aynur İbrahimova “Türk düşüncəsi və ekofolklor” mövzusunda məruzə edib.

The employee of the Institute of Folklore made a report at the scientific conference on the theme “Our green world in the light of science that gives light to the eyes”
26 April 2024, 09:18 / Conferences, assemblies
On the 25th of April the Azerbaijan National Academy of Sciences Women’s Council and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education jointly organized the event “Our Green World” dedicated to the 101st anniversary of the birth of academician Zarifa Aliyeva, an outstanding ophthalmologist scientist and the “Year of Solidarity for the Green World” in the assembly hall of the institute. A scientific conference was held on the theme “Our green world is in the light of science that gives light to the eyes”.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, Vice-President of ANAS, General Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of AR ETN, Academician Irada Huseynova, Chairman of the Women’s Council of ANAS, Doctor of Philosophy, Professor Rena Mirzazade, scientists of the Department of Biological and Medical Sciences, the representatives of scientific institutions and organizations of ANAS, as well as members of the Women’s Council and relevant persons participated.
After the introductory speeches, a film dedicated to academician Zarifa Aliyeva was shown.
Later, reports were heard. Chairman of the Women’s Organization of ANAS Institute of Folklore, Doctor of Philosophy, Associate Professor Aynur Ibrahimova, who participated in the conference, made a report on the theme “Turkic thought and eco-folklore”.