Folklor İnstitutunun dosenti Nubar Həkimova İstanbulda keçirilən tədbirdə mükafatlandırılıb
Dekabrın 26-da Türkiyənin İstanbul şəhərində “Usuboğlu Qrup” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Samiral Usuboğlunun təşkilatçılığı ilə Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyi ilə bağlı xüsusi qala gecəsi və Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunan mərasim keçirilib. “Bir millət, iki dövlət” – Azərbaycan və Türkiyəyə həsr olunan tədbirdə ictimai-siyasi xadimlər, sahibkarlar, incəsənət adamları, yazıçılar, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri və media mənsubları iştirak ediblər.
Tədbir hər iki ölkənin Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi və şəhidlərin ruhunun yad edilməsi ilə başlayıb. Aparıcılar Buket Sevinc Aykın və Xanlar Mehdiyevin açılış nitqlərindən sonra Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyi və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyatından bəhs edən videoçarxlar nümayiş etdirilib.
Xüsusi mükafatlandırma mərasimində çıxış edən “Usuboğlu Qrup” şirkətinin sədri Samiral Usuboğlu Türkiyə Cümhuriyyətinin qurulmasının və bütün türk dünyasının böyük siyasi xadimi, Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının100 illik yubileyini anmağın, belə tədbirlərin keçirilməsinin gələcəyə ümidlə baxmaqda bənzərsiz bir təcrübə olduğunu qeyd edib. Mükafat alanların sırasında AMEA Folklor İnstitutunun Mərasim folkloru şöbəsinin baş elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru, dosent Nubar Həkimova da olub.
Qeyd edək ki, tədbirdə şəhid general Polad Həşimovun anası Səmayə Həşimova, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF) İdarə Heyətinin sədr müavini Pərviz Məmmədzadə və digərləri iştirak ediblər.
Bədii hissə ilə davam edən tədbirdə incəsənət ustalarının ifasında təqdim olunan musiqi nömrələri iştirakçılara unudulmaz anlar yaşadıb.

Associate professor of the Institute of Folklore Nubar Hakimova was awarded at the event held in Istanbul
29 December 2023, 00:06 / Important events
On the 26th of December a special gala evening dedicated to the 100th anniversary of the Republic of Turkey and a ceremony dedicated to the 100th anniversary of Great Leader Heydar Aliyev was held in Istanbul, Turkey by the chairman of the Board of “Usuboglu Group” Samiral Usuboglu.
The event dedicated to “One nation, two states” – Azerbaijan and Turkey was attended by public and political figures, entrepreneurs, artists, writers, representatives of non-governmental organizations and media.
The event began with the performance of national anthems of both countries and the commemoration of the souls of the martyrs. After the opening speeches of the presenters Buket Sevinj Aikin and Khanlar Mehdiyev, videos about the 100th  anniversary of the Republic of Turkey and the life of National Leader Heydar Aliyev were demonstrated.
Doctor of Philology, associate professor Nubar Hakimova also took part at the event held in Istanbul.  Musical numbers performed by masters of art at the event, which continued with the artistic part, gave the participants unforgettable moments.