Folklor İnstitutunun əməkdaşı Özbəkistanın Miqumi adına Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunda “Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan-Özbəkistan mədəni əlaqələri” mövzusunda ustad dərsi keçib
AMEA Folklor İnstitutunun Qadınlar Təşkilatının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aynur İbrahimova Özbəkistanın Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun rektoru, professor Dilnoza Xocayevanın xüsusi dəvəti ilə 13-23 dekabr 2023-cü il tarixlərində həmin institutun Filologiya fakültəsində ustad dərsləri keçib.
Əməkdaşımızın fakültənin 1-3-cü kurslarında “Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan-Özbəkistan mədəni əlaqələri”, “Azərbaycan folkloru və türk arealı”, “Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatının növləri və janrları”, “Folklor və tarix”, “Qədim türk dastan və eposları”, “Özbək və Azərbaycan folklor tədqiqatçıları”, “Folklor və yazılı ədəbiyyat əlaqələri” mövzularında mühazirələri auditoriya tərəfindən maraqla qarşılanıb və tələbələrin mövzu ətrafında geniş elmi diskussiyası ilə davam edib.
Səfər çərçivəsində əməkdaşımız mütəmadi olaraq Filologiya fakültəsinin dekanı, dosent Barno Həsənova, Özbək Dili və Ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, dosent Barnoxan Abdulrəhmanova və institutun müəllim heyəti ilə görüşüb, özbək və Azərbaycan ədəbi əlaqələri, müasir folklorşünaslığın aktual problemləri ətrafında söhbətlər aparıb. A.İbrahimova institutun Xatun Qızlar Komitə sədri, rektor məsləhətçisi, dosent Zarifa Baytemirova və təşkilat üzvləri ilə görüşüb, qadınlarımızın ölkənin siyasi və ictimai həyatındakı iştirakından, ailə və cəmiyyətdəki yeri və rolundan söz açıb. O, dərslərdə aktiv iştirak edən və yüksək nəticələr göstərən tələbələrə sertifikatların təqdim olunma mərasimində də iştirak edib, qarşılıqlı hədiyyələr verilərək tələbə və müəllim heyəti ilə xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Səfərin sonunda Aynur İbrahimova dəvət olunduğu Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə prorektoru Nigora Kadırova və institutun idarə heyəti ilə görüşüb. Görüşdə Özbəkistan-Azərbaycan dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin tarixindən, perspektivlərindən söz açılaraq hər iki ölkə arasında elmi əməkdaşlığın əhəmiyyətindən bəhs edilib. Folklor İnstitutu ilə Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutu arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanıb və gələcək elmi-mədəni əlaqələrin daha intensiv olacağı vurğulanıb.
Aynur İbrahimova Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Filologiya fakültəsində keçdiyi səmərəli dərslərə görə rektor Dilnoza Xocayeva tərəfindən Təşəkkürnamə ilə təltif olunub.

Employee of the Institute of Folklore ANAS gave a master class on the theme “National Leader Heydar Aliyev and Azerbaijan-Uzbekistan cultural relations” at Kokand State Pedagogical Institute named after Migumi of Uzbekistan
28 December 2023, 16:14 / Important events
Chairman of the Women’s Organization of the Institute of Folklore of ANAS, PhD in Philology, associate professor Aynur Ibrahimova gave a master classes at the Faculty of Philology of the Kokand State Pedagogical Institute of Uzbekistan on December 13-23, 2023 with the special invitation of the rector, professor Dilnoza Khojayeva.
The lectures on the theme “National Leader Heydar Aliyev and Azerbaijan-Uzbekistan cultural relations”, “Azerbaijani folklore and Turkic area”, “Types and genres of Azerbaijani oral folk literature”, “Folklore and history”, “The ancient Turkic epics and epos”, “Uzbek and Azerbaijani folklore researchers”, “Folklore and written literature relations” in the 1st and 3rd courses of the faculty were met with interest by the audience.
During the visit our employee regularly met with Dean of the Faculty of Philology, associate professor Barno Hasanova, head of the Department of Uzbek language and literature, associate professor Barnokhan Abdulrahmanova and the teaching staff of the Institute, talked about Uzbek and Azerbaijani literary relations, actual problems of modern folklore studies.
A.Ibrahimova met with head of the Khatun girls Committee, rector advisor, Associate Professor Zarifa Baytemirova and members of the organization and spoke about the participation of our women in the political and public life of the country, their place and role in the family and society. He also participated in the ceremony of presenting certificates to students actively participating in the classes and showing high results and were given mutual gifts and photographed with students and teaching staff.
Aynur Ibrahimova was awarded with a letter of gratitude by Rector Dilnoza Khojayeva for her lessons at the Faculty of Philology of Kokand State Pedagogical Institute.