Türkiyə Cümhuriyyətinin birinci xanımı Əminə Ərdoğan AMEA Folklor İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Ramazan Qafarlını mükafatlandırıb
Türkiyə Cümhuriyyətinin paytaxtı Ankara şəhərində 10-14 dekabr 2023-cü il tarixlərində X Millətlərarası türk xalq kültürü konqresi keçirilib. Türkiyə Prezident Administrasiyasının Kitabxanasının akt zalında baş tutan tədbirdə Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan və Türkiyə Cümhuriyyətinin Mədəniyyət və Turizm naziri Mehmet Nuri Ərsoy məruzə edərək ortaq türk dəyərlərinin araşdırılmasının və dünyada təbliğinin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıblar.
Sonra konqresin Elm və Dəyərləndirmə Komissiyasının 8 nəfər üzvünə Türk Elminə və Mədəniyyətinə göstərdikləri xidmətə görə xüsusi mükafatlar təqdim edilib.
Konqresdə dünyanın 14 ölkəsindən 250 nəfərə yaxın alim iştirak edib. Mükafata layiq görülən səkkiz nəfərin yeddisi Türkiyə Cümhuriyyətindən, biri isə Azərbaycan Respublikasından olub.
Türk birliyini əks etdirən dairəvi büllur çevrənin dayaq sütununda aşağıdakı cümlələr yazılıb:
“Türkiye Cumhuriyetinin yüzüncü yılı.
Prof. Dr. Ramazan Qafarlı, Bilim ve Düzenleme Kurulu Üyesi olaraq 10. Milletlerarası Halk Kültürü Kongresideki özverili çalışmalarınız kongremize değer katmışdır.
Kültürümüzü zenginleşdirmek, korumak ve geleneksel yöntemlerle gelecek nesillere aktarmak adına gösterdiyiniz katkı için teşekkür ederiz.
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı”.
AMEA Folklor İnstitutunun Dədə Qorqud şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Ramazan Qafarlının türk ədəbiyyatı və folklorunun tədqiqində, təbliğində göstərdiyi əvəzsiz fəaliyyətinə qardaş Türkiyə Cümhuriyyətində yüksək qiymət verilməsi qürurvericidir.
Mükafatı alimə şəxsən birinci xanım Əminə Ərdoğan təqdim edib. Türkiyə Cümhuriyyətinin Mədəniyyət və Turizm naziri Mehmet Nuri Ərsoy mükafatlandırılan alimləri təbrik edib.

First Lady of the Republic of Turkey Emine Erdogan awarded the Head of the Department of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Sciences,  professor Ramazan Gafarli
First Lady of the Republic of Turkey Emine Erdogan awarded the Head of the Department of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Sciences, professor Ramazan Gafarli
19 December 2023, 15:00 / Important events
On the 10th – 14th of December in 2023 the 10th Interethnic Turkic Folk Culture Congress was held in Ankara, the capital of the Republic of Turkey. At the event, which took place in the Assembly Hall of the Library of the Presidential Administration of Turkey, First Lady of Turkey Emine Erdogan and Minister of Culture and Tourism of the Republic of Turkey Mehmet Nuri Ersoy made the reports mentioning the importance of researching and promoting common Turkic values in the world.
Then, 8 members of the Commission for Science and Evaluation of the Congress were awarded special awards for their service to Turkic Science and Culture.
The Congress was attended by about 14 scientists from 250 countries of the world. Seven of the eight people awarded were from the Republic of Turkey and one from the Republic of Azerbaijan.
It is proud that the invaluable activity of the head of the department Dede Gorgud of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Sciences, Professor Ramazan Gafarli in the study and promotion of Turkish literature and folklore was highly appreciated in the Republic of Turkey.