Folklor İnstitutunun əməkdaşı İstanbulda keçirilən beynəlxalq simpoziumda məruzə ilə çıxış edib
13-15 dekabr 2023-cü il tarixlərində Türkiyə Maarif Vəqfi, Tiran Nyu-York Universiteti, Balkan Tədqiqat Mərkəzi, İstanbul Universiteti, Türk Dil Qurumu, İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutu, Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu və Türkiyə Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) birgə təşkilatçılığı ilə II Beynəlxalq Balkanlarda Türkcə Tədris və Türkologiya Simpoziumu keçirilib. İstanbul Universitetinin ev sahibliyi ilə “Mədəni qarşılıqlı əlaqə” mövzusunda təşkil olunan simpoziumun keçirilməsində məqsəd türkcənin öyrədilməsi və türkologiya fəaliyyətləri başda olmaqla sosial elmlərin müxtəlif sahələrində Balkanlarla bağlı tədqiqat aparan elm adamlarının bir araya gətirilməsi, mədəni kontekstdə ortaya qoyulan əsərlərin, çalışmaların təsbit edilməsi, dəyərləndirilərək ictimaiyyətə təqdim edilməsi olub. Simpoziuma Xorvatiya, Bosniya və Herseqovina, Azərbaycan, Rumıniya, Bolqarıstan, Şimal Makedoniya, Albaniya, Kosova, Yunanıstan, Qırğızıstan və Qazaxıstan da daxil olmaqla, ümumilikdə 20 fərqli ölkədən alim və araşdırmaçılar qatılıb. Simpoziumda “Anadoludan Balkanlara mədəni qarşılıqlı əlaqə” və “Dil və ədəbiyyatda mədəni qarşılıqlı əlaqə” başlıqlı iki panellə bərabər, “Balkanlarda türkologiyaya dair tədqiqatlar”, “Balkan ədəbiyyatında türk mədəniyyətinin izləri”, “Türkcənin xarici dil olaraq öyrədilməsi”, “Balkanlarda türkcənin təhsil-təlim çalışmaları” kimi mövzularda sessiyalar da gerçəkləşdirilib.
Simpoziumda AMEA Folklor İnstitutunun Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Məleykə Məmmədova da iştirak edib. Əməkdaşımız “Balkan ədəbiyyatında türk mədəniyyətinin izləri” adlı sessiyada “Balkanlardan Azərbaycana türk xalq mədəniyyətində doğum ritualları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib və təşəkkürnaməyə layiq görülüb.

The employee of the Institute of Folklore made a report at the International Symposium held in Istanbul
19 December 2023, 15:05 / Important events
On the 13th-15th of December in 2023 the Second International Symposium on Turkish Teaching and Turkology in the Balkans was held jointly organized by the Turkish Education Foundation, Tiran New York University, Balkan Research Center, Istanbul University, Turkish language Institution, Istanbul University Institute of Turkish Studies, Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey, Ataturk Culture, Language and History High Institution and Turkey Cooperation and Coordination Agency (TIKA). The symposium was attended by scientists and researchers from the total of 20 different countries, including Croatia, Bosnia and Herzegovina, Azerbaijan, Romania, Bulgaria, Northern Macedonia, Albania, Kosovo, Greece, Kyrgyzstan and Kazakhstan.
Along with two panels titled “Cultural Interaction from Anatolia to the Balkans” and “Cultural interaction in language and literature”, sessions on topics such as “Studies on Turkology in the Balkans”, “Traces of Turkic culture in Balkan literature”, “Teaching Turkish as a foreign language”, “Training and education of Turkish in the Balkans” were also held at the symposium.
The leading researcher of the department Mythology of the Institute of Folklore of ANAS, PhD., associate professor Maleyka Mammadova also participated in the Second International Symposium on Turkish Teaching and Turkology in the Balkans. She made the report on the theme “Birth rituals in Turkic folk culture from the Balkans to Azerbaijan” at the session entitled “The traces of Turkic culture in Balkan literature”. M.Mammadova was awarded a certificate of gratitude.