Əməkdaşımız Özbəkistan Elmlər Akademiyasının 80 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbirlərində iştirak edib
12-14 dekabr 2023-cü il tarixlərində Daşkənd şəhərində Özbəkistan Elmlər Akademiyasının 80 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbirləri keçirilib. Tədbirlərdə AMEA Folklor İnstitutunun Qadınlar Təşkilatının sədri, Folklor və yazılı ədəbiyyat şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Aynur İbrahimova iştirak edib.
Yubiley tədbirlərinin təntənəli açılış mərasimində əvvəlcə Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin təbrik məktubu oxunub.
Sonra Özbəkistan Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Behzod Yuldaşev giriş sözü ilə çıxış edib.
Açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycan və Özbəkistan arasında bütün sahələrdə olduğu kimi elm sahəsində də əlaqələrin daim inkişaf etdiyini bildirib. Təkcə Azərbaycanla Özbəkistan deyil, ümumiyyətlə Türk dünyasının bütün ölkələrinin elmi qurumları arasında əlaqələrin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu xüsusi vurğulayıb və özbəkistanlı həmkarlarını təbrik edib.
Açılış mərasimində, həmçinin Türkiyə, Qazaxıstan, Monqolustan, Çin, Qırğızıstan, Tacikistan, Rusiya, Belarus, Tatarıstan Elmlər Akademiyalarının prezidentləri və vitse-prezidentləri çıxış ediblər.
Tədbirdə Özbəkistan EA-nın 80 illik tarixi yolundan bəhs edən sənədli film nümayiş etdirilib.
Açılış mərasimindən sonra Özbəkistan incəsənət ustalarının konserti olub.
Yubiley tədbirləri çərçivəsində əməkdaşımız Özbəkistan Fənlər Akademiyasının Özbək Dili, Ədəbiyyatı və Folkloru İnstitutunu ziyarət edib. O, Folklor şöbəsinin müdiri, professor Şomirzə Turdiyevlə və institutun əməkdaşları ilə görüşüb, institutlararası elmi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məsələləri, elektron məlumat və elmi nəşrlərin mübadiləsi müzakirə edilib və qarşılıqlı olaraq kitablar hədiyyə edilib.

Our employee took part in the anniversary events dedicated to the 80th anniversary of the Academy of Sciences of Uzbekistan
15 December 2023, 23:19 / Important events
On the 12th-14th of December in 2023 the anniversary events dedicated to the 80th anniversary of the Academy of Sciences of Uzbekistan were held in Tashkent. Chairman of the Women’s Organization of the Institute of Folklore of ANAS, leading researcher of the department of Folklore and written literature, PhD., associate professor Aynur Ibrahimova took part there.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev’s congratulatory letter was read at the opening ceremony of the anniversary events. Then the President of the Academy of Sciences of Uzbekistan, academician Behzod Yuldashev made an opening speech.
Speaking at the opening ceremony, academician Isa Habibbayli, President of Azerbaijan National Academy of Sciences said that relations between Azerbaijan and Uzbekistan in the field of science, as in all spheres, were constantly developing. He mentioned that relations not only among scientific institutions of Azerbaijan and Uzbekistan, but in general all countries of the Turkic world had entered a new stage and congratulated their Uzbek colleagues.
Presidents and vice-presidents of the Academies of Sciences of Turkey, Kazakhstan, Mongolia, China, Kyrgyzstan, Tajikistan, Russia, Belarus, Tatarstan also spoke at the opening ceremony.
A documentary film about the 80-year history of the Academy of Sciences of Uzbekistan was demonstrated at the event.
After the opening ceremony there was a concert of Uzbek masters of art. Within the framework of the anniversary events  our employee visited the Institute of Uzbek Language, Literature and Folklore of the Academy of Disciplines of Uzbekistan. A.Ibrahimova met with the head of the Folklore department, professor Shomirza Turdiyev and the staff of the Institute, discussed issues of developing scientific cooperation between the institutes, the exchange of electronic information and scientific publications and mutually presented books. Then our employee got acquainted with the rich archive and unique fund of the Institute.